Szampon bez silikonów – czy to najlepsze rozwiązanie dla naszych włosów?

Faktem jest, że sporo mówi się o szkodliwym działaniu silikonów, które obecne są w kosmetykach do włosów. Najczęściej pojawiają się głosy o oblepianiu kosmyków, zatykaniu porów i odbieraniu blasku naszej fryzurze. Po części jest to prawda, gdyż ich nadmiar może nawarstwiać się na skórze głowy. Nie jest jednak powiedziane, że muszą być one szkodliwe dla włosów.

Szampon bez silikonów to obecnie ewenement, gdyż większość kosmetyków, które spotkamy w drogeriach posiadają go w swoim składzie. Nie możemy oczywiście w padać w panikę, że nasz szampon do włosów posiada silikon. Istotne jest jednak to, jaki jest jego rodzaj, a przede wszystkim – jakie posiada on działanie!

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że najlepszy szampon to będzie ten bez silikonu. W niektórych przypadkach, te mogą dobrze działać na nasze włosy, chociażby poprzez zatrzymywanie w nich wilgoci, czy też nadawanie blasku, sprężystości oraz w wygładzanie. To substancja, która może chronić ją także przed zniszczeniami oraz urazami, jednocześnie wytwarzając powłokę ochronną na skórze głowy, która może zabezpieczać ją przed wpływem zewnętrznych czynników oraz zapobiegać przedwczesnej utraty wody. Naturalne kosmetyki do włosów nie posiadają silikonów, natomiast te obecne w innych produktach, najczęściej są obojętne dla naszej skóry, bezwonne oraz bezbarwne.

Nadmiar silikonu

Ciężko wyłonić te silikony, które są w stu procentach bezpieczne dla włosów. Duże znaczenie ma jednak to, że niektóre uda się nam usunąć przy użyciu samej wody. Natomiast faktem jest, że nawet te rozpuszczalne w wodze, mogą być dla naszych włosów szkodliwe. Szczególnie jest tak w sytuacji, kiedy silikon nie zostanie dobrze zmyty ze skóry głowy. Jego nadmiar sprawia, że skóra nie może odpowiednio oddychać oraz zatykają się pory.

Na samych włosach bardzo łatwo zauważyć nadmiar silikonu. Te zazwyczaj ciężkie, oklapnięte, tłuste oraz bez wyrazu. Co więcej, nawet jeśli wewnątrz będą błyszczące i gładkie, w środku okażą się suche. Spowoduje to też, że będą bardziej podatne na uszkodzenia oraz mogą stać się niepodatne na farbowanie. Szczególnie stosowanie maseczek z silikonem sprawia, że na skórze głowy zaczyna się on nawarstwiać.

Należy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do tego, aby zbyt duża ilość silikonu znajdowała się na naszej głowie, a pomogą nam w tym chociażby naturalne szampony do włosów oraz odżywki, pamiętając jednocześnie o długim spłukiwaniu swoich kosmyków. Warto odwiedzić sklepy z kosmetykami oraz apteki, gdyż tam dostaniemy szampony bez silikonu. Musimy dokładnie obserwować to, jak nasza skóra będzie reagować na obecność silikonu. Wszelkie reakcje alergiczna to znak, że konieczna jest natychmiastowa zmiana kosmetyku.

Reasumując…

Koniec końców należy przyznać, że nie wszystkie silikonu okażą się złe. Ich obecność zakłada w końcu to, aby nasze włosy były dobrze chronione przed jakimikolwiek uszkodzeniami. W dobrym szamponie do włosów, będą pełnić rolę zabezpieczenia przed ich nadmiernym przesuszeniem. Jednak zbyt duża ich ilość, może je oblepić, a także blokować składniki odżywce, które powinny dotrzeć do ich wnętrza.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że silikonu nie spotkamy w danym kosmetyku, wystarczy dokładnie czytać etykietki. Pewne jest to, że silikonów nie zawierają szampony dla dzieci oraz szampony naturalne. Podczas codziennej pielęgnacji, warto stosować łagodnych preparatów, które stworzone są ze składników naturalnych, w pełni bezpiecznych dla naszej skóry głowy oraz włosów.

Niestety, w wypadku większości produktów, pozostaje nam jedynie metoda prób i błędów. To, że szampon do włosów z silikonem będzie dobrze wpływał na kosmyki naszych znajomych i bliskich, nie oznacza, że będzie także odpowiedni dla nas. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Silikony to substancje, których z pewnością nie musimy się panicznie bać, jednak należy je uprzednio przetestować, zanim włączymy produkty z nimi, do codziennego użytku.