Pożyczki pod zastaw nieruchomości - za i przeciw

Większość spośród banków poza tradycyjnym kredytem konsumenckim oferuje także pożyczki pod zastaw nieruchomości, których udziela się pod warunkiem, że zabezpieczeniem prawnym będzie nieruchomość : dom, albo mieszkanie. Czy warto jest z nich skorzystać? Jakie mają wady i zalety? Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje.

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw nieruchomości posiada wiele zalet. Po pierwsze pozwala na rozłożenie spłaty zobowiązania na długi okres czasu, nierzadko nawet na 20, czy też na 25 lat. Co istotne, oferowana jest także na dużo lepszych warunkach - ze względu na dobre zabezpieczenie, jakim jest właśnie nieruchomość. Kiedy zaciągamy pożyczkę pod zastaw nieruchomości, możemy liczyć na niższe oprocentowanie nawet o połowę. To samo tyczy się prowizji od przystąpienia do kredytu - ta albo jest dużo niższa, albo bank może z niej całkowicie zrezygnować. Jeżeli zaś chodzi o stronę finansową, pożyczka pod zastaw nieruchomości jest zatem dużo bardziej atrakcyjna, aniżeli kredyt konsumencki.

Wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

Niestety, pożyczki pod zastaw nieruchomości posiadają także i pewne wady, które trzeba mieć na uwadze, jeżeli nie chcemy wpakować się w problemy. Po pierwsze zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości to spora ilość formalności - zanim otrzymamy wskazaną kwotę, będziemy dokładnie sprawdzeni. Kontroli będzie podlegać chociażby nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej. Ponadto będziemy musieli przejść także poprzez skomplikowaną i czasochłonną procedurę sprawdzenia naszej zdolności kredytowej.

Czas oczekiwania na to, aż bank sprawdzi naszą wiarygodność, jak i możliwości finansowe, może wynosić nawet kilka tygodni. Kolejną wadą pożyczki pod zastaw nieruchomości jest obciążenie finansowe na długie lata. Z początku kredyt zaciągnięty na 20 lat może wydać się nam bardzo atrakcyjny, niemniej z czasem przekonamy się, że spłacanie pożyczki przez długi okres czasu dosyć mocno uszczupla nasz budżet. Kiedy zaciągamy pożyczkę pod zastaw nieruchomości, musimy pamiętać także o tym, że pieniądze musimy przeznaczyć na konkretny cel, który wpisaliśmy do wniosku kredytowego i zauważany jest on z nieruchomością.

Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości mają zatem tyle samo wad, co i zalet. To, czy będą dla nas korzystne zależne jest od naszej sytuacji indywidualnej, jak i oczywiście możliwości finansowych. O pożyczkach pod zastaw nieruchomości warto pomyśleć, jeżeli dysponujemy sporym wkładem własnym i będziemy w stanie szybko spłacić całą należność, jak również w sytuacji, kiedy potrzebujemy zapewnić własnej rodzinie dach nad głową. Pożyczka pod zastaw nieruchomości obciążona będzie dużo mniejszym oprocentowaniem, dzięki czemu mamy szansę na spłacenie jej w krótszym czasie, aniżeli tradycyjny kredyt konsumencki, a tym samym możemy stać się właścicielem nieruchomości i w przyszłości móc nią dowolnie dysponować, chociażby zapisać ją w spadku własnym dzieciom, czy wystawiając na sprzedaż.

Szukasz więcej informacji?

Zobacz pożyczki pod zastaw nieruchomości Warszawa - więcej informacji znajdziesz na stronie pozyczpodzastaw.pl