W wielu przypadkach rodzice nie mają wyboru. Gdy oboje pracują, a w rodzinie nie ma osoby, która mogłaby pomóc zaopiekować się pociechą, rodzice z marszu decydują się na przedszkole. Czy jednak w ogóle w jakimkolwiek przypadku można myśleć o przedszkolu, jako o przymusie?
Gdy jedno z rodziców spędza czas w domu albo dostępna jest babcia lub ciocia bywa, że rezygnujemy z wychowania przedszkolnego. Czy faktycznie słusznie?

Owszem, dziecko w przedszkolu przede wszystkim narażone jest na różnorodne zarazki na pewno przynajmniej na początku może dużo częściej chorować. Wcześniejsze jednak uodpornienie się na różne choroby może zaowocować wyższą odpornością dziecka w wieku szkolnym.

Nie da się ponadto przecenić wpływu przedszkola na rozwój socjalny dziecka. Nietowarzyski maluch ma szansę w przedszkolu na nauczenie się odnajdywania swojego miejsca w grupie. Bo przecież w życiu żyjemy głównie w grupach, czy to w szkole, czy w pracy. Im wcześniej dziecko rozpocznie tego typu edukację społeczną, tym mniejszy stres będzie przeżywało w przyszłości w szkole.

Dzieci uczą się w przedszkolu wiele od siebie nawzajem. Przedszkole pozwala na rozwinięcie kreatywności, uczy dyscypliny, samodzielności i samoorganizacji. Mały człowiek uczy się współpracy, podstawowych zasad i funkcjonowania w społeczeństwie. W przedszkolu każdy dzień jest zorganizowany według powtarzającego się schematu. Posiłki, czas na zabawę i odpoczynek są o tych samych porach co zapewnia dziecku poczucie stabilizacji. Dzieci uwielbiają zorganizowany rytm dnia i stają się przez to bardziej spokojne i zrównoważone. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić dziecku taką organizację w domu ze względu na masę domowych obowiązków.

Dzieci w przedszkolach uczą się nowych umiejętności, takich jak rysowanie, kolorowanie, pisanie, liczenie, czy też czytanie. Dzięki wychowaniu przedszkolnemu dziecko znacznie poszerza zasób swojego słownictwa. Kreatywne i odpowiednio wykwalifikowane przedszkolanki potrafią zorganizować dzieciom naukę poprzez zabawę w sposób idealnie dostosowany do wieku dziecka. W przedszkolach obchodzone są różne ciekawe dni, takie jak na przykład dzień wiosny czy też dzień pluszowego misia oraz organizowane są imprezy świąteczne, mikołajkowe, czy też bal karnawałowy.

W każdym przypadku są to niezapomniane przeżycia dla dziecka, które bardzo pozytywnie i znacząco wpływają na jego rozwój. Do tego dochodzi także organizowanie różnych wycieczek autokarowych na przykład do teatru lub do muzeum oraz rozmaitych spotkań na terenie przedszkola z ciekawymi ludźmi.

Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

W przedszkolach często dziecko ma styczność także z dodatkowymi zajęciami, takimi jak język angielski, rytmika, czy też nauka tańca, baletu lub karate. Nie decydując się na edukację przedszkolną zamykamy tak naprawdę dziecko przed nowymi możliwościami i nie dajemy mu szansy na zaznajomienie się z potencjalną pasją lub hobby już od najmłodszych lat. A szczególnie w dzisiejszych czasach, w dobie internetu, telewizji i gier komputerowych powinniśmy zwracać baczną uwagę na to, by umożliwić dziecku rozwój jego zainteresowań.

I wreszcie w przedszkolach często dzieci nawiązują przyjaźnie trwające całe życie. Z tymi samymi koleżankami i kolegami rozpoczynają szkolną przygodę i dzięki temu łatwiej jest im przejść przez różne stresujące sytuacje.

Jak wybrać najlepszą placówkę wychowania przedszkolnego?

Bogata oferta przedszkoli prywatnych i publicznych pomaga w wyborze placówki da nas jak najbardziej odpowiedniej. Przedszkole powinno znajdować się jak najbliżej domu i mieć dogodne dla nas godziny otwarcia. Nie bez znaczenia jest oczywiście także cena, ale warto zauważyć, że droższe przedszkola oferują częściej bogatszą ofertę programową dla naszych pociech. Niezmiernie istotne jest także tak zwane pierwsze wrażenie. Czy panie wyglądają na miłe i sympatyczne? Czy wystrój pokoików, szatni i łazienek jest przyjazny dla maluszka? Czy w grupie nie ma za dużo dzieci i czy aby któreś za bardzo nie kaszle i nie kicha? Czy posiłki są przygotowywane ze szczególną dbałością o dostarczenie dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych? Tak, takie kwestie są bardzo ważne przy wyborze przedszkola bo chodzi przecież o dobro naszego dziecka.

Nawet jeśli nasze dziecko jest bardzo towarzyskie, wskazane jest wzięcie udziału w dniach adaptacyjnych. Podczas takich dni także rodzice mają szansę na zaznajomienie się z przedszkolem. Można wówczas baczniej poobserwować personel przedszkola i zobaczyć, czy stosowane przez nauczycielki metody wychowawcze faktycznie nam odpowiadają. Jeśli bardzo obawiamy się o nasze dziecko i stresujemy jego nieobecnością w domu, warto rozważyć placówkę z monitoringiem online.

Tak więc, zanim zdecydujemy się nie posyłać dziecka do przedszkola zastanówmy się, czy aby nie wyrządzamy mu w ten sposób krzywdy. Może warto wstać rano nawet wcześniej, wyszykować dziecko, zaprowadzić je do przedszkola, a następnie zorganizować czas po południu na odbiór pociechy. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość naszego dziecka i stawiamy na jego wszechstronny rozwój. Żadna bowiem mama, opiekunka, ciocia, ani nawet najbardziej kreatywny tata nie zastąpi wrażeń, których dziecko może doświadczyć jedynie w przedszkolu.

Więcej informacji:

Więcej informacji znajdziesz także na stronie npjs.warszawa.pl - przedszkole Warszawa Praga - zobacz więcej