Bełchatów pamięta o Żołnierzach Wyklętych bieg i msza ku czci bohaterów

Bełchatów oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym w wyjątkowy sposób!
- Bełchatów pamięta o bohaterach. Uroczystości w mieście
- Sportowe upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych. Bieg Tropem Wilczym w Bełchatowie
Bełchatów pamięta o bohaterach. Uroczystości w mieście
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, Bełchatów zorganizował szereg wydarzeń mających na celu uczczenie pamięci niezłomnych bohaterów. Mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian”, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski. Prezydent Patryk Marjan podkreślił znaczenie wartości takich jak patriotyzm i tożsamość narodowa, mówiąc: Cześć i chwała bohaterom”. Wartości te, według niego, są szczególnie istotne w kontekście budowania silnej Ojczyzny.
Sportowe upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych. Bieg Tropem Wilczym w Bełchatowie
W ramach obchodów odbył się również Bieg Tropem Wilczym”, który przyciągnął niemal 200 uczestników. Dystans 1963 metrów symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalek”. Nowa trasa biegu prowadziła przez malownicze tereny leśne, a uczestnicy podkreślali, że nie chodziło o rywalizację, lecz o oddanie hołdu. Michał z Radomska zaznaczył: Bieg ten jest wyjątkowy, bo nie liczy się w nim wynik, ale to, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym.” Również Marta dodała: To doskonała okazja do łączenia pokoleń i poznawania historii.”
W nadchodzących dniach Bełchatów zaprasza na kolejne wydarzenia związane z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. Od 3 marca w Muzeum Regionalnym można oglądać wystawy poświęcone tej tematyce oraz uczestniczyć w wykładach. W czwartek 6 marca odbędzie się Turniej Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Niezłomnych” dla uczniów szkół średnich. Z kolei 7 marca w Szkole Podstawowej nr 8 zaplanowano uroczystą akademię ku czci bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Na zakończenie obchodów, 28 marca w Muzeum Regionalnym odbędzie się konferencja naukowa pt. Podziemie antykomunistyczne w walce o niepodległą Polskę (1945 1956)”. To doskonała okazja do zgłębiania wiedzy na temat historii naszego kraju oraz upamiętnienia tych, którzy walczyli o jego wolność.
Wg inf z: UM Bełchatów
Autor: krystian