O przebiegu „Akcji Zima 2023/2024”, stanie bezpieczeństwa na drogach powiatu bełchatowskiego oraz o stanie bezpieczeństwa budowlanego w aspekcie zagrożenia katastrofą budowlaną dyskutowali dzisiaj członkowie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Bełchatowie, któremu przewodniczy Starosta Dorota Pędziwiatr.
IMG_3917
Zimowe utrzymanie dróg na terenie powiatu bełchatowskiego, jak i w obrębie samego miasta, przebiega zgodnie z ustalonym planem – wynika z informacji przedstawionych przez Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie Adama Rogozińskiego i Wojciecha Łągwy, koordynatora Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa. Właściwie  W gotowości 24h/7 są sprzęt i pracownicy zajmujący się odśnieżaniem i posypywaniem (więcej szczegółów w linku: https://www.powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/powiat-belchatowski-gotowy-do-zimowego-utrzymania-drog-w-sezonie-2023/2024-r17957). Właściwie głównym problemem, jaki zgłaszają mieszkańcy jest stan chodników, za których utrzymanie odpowiedzialni są na ogół właściciele i zarządcy przyległych nieruchomości.

Piotr Stańczuk, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie przekazał, że ten rok jest bezpieczniejszy na drogach powiatu bełchatowskiego niż w 2022 r., głównie pod względem mniejszej liczby wypadków.

- Najwięcej wypadków na drogach jest w miesiącach maj – wrzesień. Ładna pogoda osłabia czujność kierowców, jeżdżą też wtedy szybciej – wyjaśnił podinsp. Stańczuk dodając ponadto, że do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi w ciągu drogi wojewódzkiej 484 (ul. Wojska Polskiego i Czapliniecka), w związku z czym bełchatowska policja zwróciła się do Marszałka Województwa Łódzkiego o poprawę oświetlenia ulicznego.

W ciągu trzech kwartałów 2023 r. na drogach powiatu bełchatowskiego doszło do 496 kolizji oraz 42 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 53 zostały ranne. Ponadto, za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 k/h policjanci zatrzymali 40 praw jazdy, a w ub. roku 76, jest to więc znaczący spadek.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bełchatowie Julita Wieczorek przekazała z kolei, że prowadzone są czynności wyjaśniające w stosunku do dwóch obiektów mostowych zagrożonych katastrofą budowlaną – w jednym przypadku zamontowano m.in. umocnienia wykonując tym samym nałożony obowiązek, a w drugim przypadku ustawiono ograniczenie tonażu i kolejne decyzje będą zapadać już porozumieniu z m.in. projektantem.

Na zakończenie członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bełchatowie zapoznali się z projektem planu pracy na 2024 r.