Bełchatów zyskuje nowoczesność dzięki nowemu robotowi chirurgicznemu!
Bełchatów zyskał nowoczesny sprzęt medyczny, który zrewolucjonizuje chirurgię w regionie. Robot chirurgiczny da Vinci, który właśnie trafił do miejscowego szpitala, obiecuje nie tylko większą precyzję operacji, ale także szybszy powrót pacjentów do zdrowia. O tym, jakie zmiany przyniesie ta innowacja, mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia.

Nowa era chirurgii w Bełchatowie

Wojewódzki Szpital im. Jana Pawła II w Bełchatowie wzbogacił się o zaawansowany system robotyczny da Vinci, który został sfinansowany dzięki dotacji z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak podkreślił Piotr Wojtysiak, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, to nie tylko krok naprzód dla placówki, ale przede wszystkim ogromna korzyść dla pacjentów. „Teraz zakres przeprowadzanych operacji będzie znacznie większy. Można śmiało powiedzieć, że pacjenci z Bełchatowa i całego województwa będą leczeni na światowym poziomie” – zaznaczył Wojtysiak.

Jak działa robot da Vinci?

System robotyczny da Vinci składa się z czterech ramion, które są bezpośrednio zaangażowane w przeprowadzanie operacji. Dwa z nich są sterowane przez chirurga, który nie znajduje się przy stole operacyjnym, lecz obsługuje sprzęt zdalnie, korzystając z konsoli. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi narządu w powiększeniu, chirurg ma możliwość precyzyjnego działania, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań. „Technologie wykorzystane w systemie da Vinci umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia, która przekracza możliwości ludzkich rąk” – wyjaśnia dr n. med. Mateusz Jobczyk, kierownik oddziału urologii ogólnej, onkologicznej i laparoskopowej w bełchatowskim szpitalu.

Bełchatów staje się centrum robotyki chirurgicznej

Wprowadzenie robota da Vinci to kolejny krok w kierunku nowoczesnej medycyny w Bełchatowie. Szpital już od lipca 2022 roku korzysta z robota chirurgicznego Versius, który umożliwił przeprowadzenie setek zabiegów, w tym pierwszej w województwie robotycznej cystektomii radykalnej. „Słowa uznania należą się całemu zespołowi szpitala, dyrekcji, lekarzom i personelowi. To właśnie dzięki nim w szpitalu wprowadzane są innowacje” – podkreślił prezydent Bełchatowa, Patryk Marjan. Dzięki tym nowoczesnym technologiom, mieszkańcy Bełchatowa oraz okolicznych miejscowości mogą liczyć na lepszą jakość opieki zdrowotnej.


Na podstawie: Urząd Miasta