Odstawienie od piersi dziecka jest momentem bardzo emocjonalnym, nie tylko dla samego dziecka, ale także dla mamy. Aby móc spokojnie zakończyć karmienie piersią, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Odstawienie od piersi może mieć różne scenariusze, dlatego w artykule pomożemy rozwiać największe wątpliwości.
Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Według WHO, czyli światowej organizacji zdrowotnej, dietą niemowlaka do 6 miesiąca życia powinno być tylko i wyłącznie mleko matki, Nie ma potrzeby dopijać czy dokarmiać dziecka w okresie karmienia. Po 6 msc. życia, zapotrzebowanie dziecka się zmienia, więc rozszerzamy jego dietę, pamiętajmy, jednak że wprowadzenie nowych produktów nie zwalnia nas z podawania mleka, początkowe pokarmy nie zastępują wszystkich potrzeb, a także nie dostarczają odpowiedniej ilości witamin. Dlatego też zaleca się, aby mleko podawać dziecku do 1 roku życia, jako podstawowy składnik jego diety.
Decyzja o zakończeniu karmienia piersią należy tylko do mamy dziecka. Jakiekolwiek karmienie piersią będzie dla dziecka bardzo dobre.
Decyzja o zakończeniu karmienia nie jest łatwa. Jeżeli nie jesteśmy w stanie karmić dziecka piersią, z powodów zdrowotnych, nietolerancją laktozy przez dziecko, a nawet złego stanu psychicznego nie zmuszajmy się do karmienia, bowiem może to wywołać odwrotny do zamierzonego skutku. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie https://wiecejmleka.pl/.
Jak pomóc sobie odstawić dziecko od piersi?
Odstawienie dziecka od piersi nie jest łatwe. To proces, który rozpoczyna się od zaprzestania podawania piersi aż do całkowitego wyłączenia mleka matki z diety dziecka. Odstawianie należy zaczynać stopniowo, ponieważ nagłe odstawienie może mieć tragiczne skutki dla piersi mamy, obrzęki, ból, a także zatory mleczne to na pewno nie to, co chcemy osiągnąć. Dziecko potrzebuje mleka do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, a także dzięki niemu rozwija swój układ odpornościowy.
Początkowo faza polega na wyeliminowanie jednego karmienia dziennie na korzyść butelki, by dziecko mogło się z nią zaznajomić. Po tygodniu możemy zmniejszyć karmienie piersią o kolejny raz. Stopniowe odstawianie pomoże dziecku w oswojeniu się z nową sytuacją, a piersi mamy przystosują się do produkcji mniejszej ilości mleka.
Pomocne wskazówki przy odstawianiu.
Odstawienie od piersi to proces długofalowy, który może potrwać dłużej niż tydzień czy dwa dlatego też potrzeba wiele cierpliwości, aby choć trochę umilić ten czas, możemy:
- W trakcie odstawiania nie proponujemy piersi w zamian, ponieważ cała nasza praca może pójść na marne.
- W godzinie karmienia, zamiast piersi proponuj inne posiłki lub mleko modyfikowane.
- Odwracaj uwagę od piersi zabawkami, piosenkami, rozmową, zabawą.
- Przy odstawianiu ważne są stałe pory posiłków.
- Nie stosuj piersi jako uspokajacza, staraj się rozwijać w nim inne metody radzenia sobie z nerwami.
- Nie strasz, nie uciekaj - takie sposoby mogą pogorszyć twoje dotychczasowe działania.