Transformacja energetyczna, wyzwania jakie czekają przed polską energetyką i naszym regionem, w jaki sposób wykorzystać potencjał Bełchatowa i okolic – to główne tematy konferencji „Rola jednostek konwencjonalnych w dobie ewolucji sektora energetycznego”, która odbywa się dziś na Słoku. Udział w niej biorą energetycy, samorządowcy, parlamentarzyści, a także naukowcy.
Zaplanowanych jest kilka wykładów i paneli dyskusyjnych. Wśród prelegentów są naukowcy, inżynierowie, specjaliści z zakresu transformacji. Wszyscy rozmawiać będą o tym, jaka przyszłość czeka nasz region, a także jakie projekty wdrożyć, aby ewolucję sektora energetycznego przejść łagodnie.
– Z jednej strony chcemy uświadomić społeczeństwu, że nadchodzą zmiany. Z drugiej spróbujemy wypracować kierunki rozwoju, które pozwolą wykorzystać potencjał jaki tkwi w naszym regionie. Mamy bowiem ogromne zasoby kadrowe, sprzętowe, usługowe – mówi Jacek Fidala, prezes Koła nr 1 Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Elektrowni Bełchatów, które współorganizuje konferencję. – Wiemy, że jest wiele możliwości, ale trzeba wybrać te najbardziej optymalne dla naszego regionu. Liczymy, że będą to technologie wodorowe czy technologie oparte na reaktorach atomowych. Rozpoczynamy więc debatę publiczną, jak będzie wyglądać przyszłość regionu energetycznego, z którym wiele osób wciąż wiąże swoją przyszłość. Liczymy, że nasza debata przyniesie wiele pomysłów i działań, które pomogą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed polską energetyką i naszym regionem – dodaje prezes bełchatowskiego oddziału SEP Jacek Fidala.
Wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz podkreśla natomiast, że miasto ma za sobą wiele podobnych do dzisiejszej konferencji spotkań, warsztatów, debat. Wszystko po to, aby wypracować jak najlepsze pomysły transformacyjne.
– Jako samorząd podejmujemy wiele działań, które zapewnić mają mieszkańcom Bełchatowa stabilną i pewną przyszłość. Dziś kolejne rozmowy o tym, co po węglu. Cieszy nas, że w debatę na ten temat włącza się coraz więcej grup i organizują one tego typu spotkania jak to dzisiejsze. Pomagają one bowiem wypracować następne pomysły na przyszłość. A dla Bełchatowa to niezwykle istotne, aby już teraz przygotować konkretne rozwiązania i działania. Tak, by być gotowym, kiedy pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.
Pierwszy dzień konferencji to prelekcje i debaty. Z kolei drugiego dnia – 2 czerwca – przewidziana jest wizyta techniczna w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów. Konferencję wspólnie z Kołem nr 1 Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Elektrowni Bełchatów organizują GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów oraz Politechnika Łódzka.
ADA