Powiat Bełchatów: Chodzi o to, by młodych ludzi wychowywać, a nie karać

2 min czytania

- My przyglądamy się naszym uczniom, a wy przyglądajcie się swoim dzieciom podsumowała spotkanie rodziców z psychologiem i policjantami Grażyna Frontczak, dyrektor ZSP im. J.Kilińskiego w Zelowie, które odbyło się w środowe popołudnie (22.03.). Było ono poświęcone przyczynom agresji wśród młodzieży, konsekwencjom prawnym, ale przede wszystkim odpowiedzialności osób dorosłych za nauczenie dzieci, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

W spotkaniu w szkolnej sali gimnastycznej wzięło udział ponad sto osób. Rodzice w skupieniu wysłuchali prelekcji psychologa Anny Skurnicy, która tłumaczyła, skąd najczęściej bierze się u dzieci agresja i jak powinno się jej zapobiegać.

- Akty agresji pojawiają się przeważnie z frustracji, w sytuacjach, kiedy osoba dorosła, czy dziecko, nie radzi sobie z jakimś problemem powiedziała A.Skurnica. - To, co dzieje się ostatnio, czyli upublicznianie aktów przemocy między rówieśnikami, jest winą i odpowiedzialnością osób dorosłych. Zachęcam do tego, by być czujnym, czy nasze dziecko nie jest ofiarą przemocy. Jeśli nie staniemy za dzieckiem, nie pochylimy się nad jego problemem nawet wg naszej oceny błahym - ono samo może sobie z tym nie poradzić. Wówczas szuka atencji i zainteresowania sobą np. w sieci czy w różnych grupach.

Jak powiedziała psycholog, nie tylko przemoc fizyczna, ale także psychiczna jest naganna i niebezpieczna. Groźby, ośmieszanie, krytykowanie czy ironiczne komentowanie czyjegoś ubioru mogą wyrządzić drugiemu człowiekowi krzywdę. Ta przemoc psychiczna dzieje się przeważnie w Internecie, co potwierdziła także st.sierż.Wioletta Kotecka z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

- Rodzice bardzo często nie są świadomi, czym dzieci zajmują się w sieci. Zdumieniem lub szokiem reagują na zabezpieczone przez policję dowody konwersacji lub innych zachowań w cyberprzestrzeni powiedziała funkcjonariuszka. - Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, żeby młodych ludzi karać, tylko wychowywać. Oni mają prawo do tego, żeby popełniać błędy. Rolą rodziców jest im to tłumaczyć, a przede wszystkim dawać właściwy przykład.

Generalnie podczas spotkania wybrzmiał apel, by być czujnym, obserwować dzieci i reagować, kiedy pojawi się jakiś niepokojący sygnał. Rodzice otrzymali informacje, gdzie otrzymają pomoc. O gotowości do udzielenia wsparcia powiedziała dyrektor szkoły, policjanci i psycholog.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/chodzi-o-to-by-mlodych-ludzi-wychowywac-a-nie-karac-r17665

Autor: krystian