Informacją o pomocy udzielanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie rodzinom dysfunkcyjnym, przygotowaniem służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie bezpieczeństwa na drogach i w budynkach zajął się na dzisiejszym posiedzeniu Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski.
glowne
Bezpieczeństwo w rodzinach
W zakresie kompetencji PCPR jest udzielanie pomocy mieszkańcom powiatu bełchatowskiego z uwzględnieniem rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie i innymi patologiami. Gama działań jest bardzo szeroka i obejmuje zasadniczo udzielanie pomocy finansowej, prawnej, czy psychologicznej, a także interwencje kryzysowe i organizowanie dla dzieci pieczy zastępczej. Zarówno zadań, jak i trudnych problemów, jest bardzo dużo. Dyrektor PCPR uspokaja jednak, że są one na bieżąco rozwiązywane z uwzględnieniem dobra dzieci, a jednocześnie zgodnie z przepisami prawa. PCPR organizuje i finansuje poradnictwo dla osób, które mają trudności i wykazują potrzebę wsparcia w szeroko pojętym kryzysie, w tym osoby i rodziny dotknięte przemocą w rodzinie. Jednostka zatrudnia psychologów i prawnika oraz specjalistę ds. przeciwdziałania przemocy. W tym roku skorzystało z poradnictwa 60 mieszkańców. Jednostka dysponuje tzw. mieszkaniem chronionym, w którym schronienie na kilka miesięcy w roku bieżącym znalazły dwie osoby. Dla osób stosujących przemoc w rodzinie poprowadzono w tym roku dwie edycje specjalnego programu korekcyjno-edukacyjnego. Wzięło w nim udział 20 mieszkańców powiatu. Osoby niepełnosprawne i niesamodzielne mogą być kierowane przez PCR do Domów Pomocy Społecznej. W okresie 11 miesięcy tego roku takiej pomocy udzielono 21 osobom. Dzieci z uregulowaną sytuacją prawną , które nie mają szans na powrót do rodziców biologicznych są kierowane przez PCPR do Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego. W br. dwoje dzieci z terenu naszego powiatu zostało przekazanych rodzicom adopcyjnym.

Zimowe utrzymanie dróg
Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie przygotowując się do akcji „Zima” zgromadził na placu w Obwodzie Drogowym w Szczercowie 625 ton piasku i 157 ton soli. W gotowości są dwie pługopiaskarki, ciągnik z osprzętem (ładowacz czołowy i pług), ciągnik z pługiem i posypywarką, ciągnik z pełnym wyposażeniem do odśnieżania ulic i ścieżek rowerowych oraz dwie koparko – ładowarki. Poziom zimowego utrzymania dróg określa się w VI stopniach (standardach), nałożonych przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej. Najwyższy – I, charakteryzuje jezdnię czarną, suchą lub mokrą o całodobowej przejezdności. Standard II wymaga, by jezdnia była odśnieżona i posypana na całej szerokości. W tym standardzie zakłada się utrzymanie prawie 50 km dróg i ulic miejskich w naszym powiecie. Kolejne standardy, tj. III-VI dopuszczają sytuacje odśnieżenia całej szerokości jezdni lub tylko jednego pasa, posypania np. tylko skrzyżowań lub odcinków decydujących o możliwości ruchu, czy też przystanków autobusowych. W III, IV i V standardzie planuje się utrzymać drogi zamiejskie (łącznie ponad 300 km). W umiarkowanych warunkach atmosferycznych PZD będzie utrzymywać wszystkie drogi w podwyższonym standardzie w stosunku do standardów przyjętych przez MTiGM. Jeśli warunki zimowe będą znacznie gorsze od średnich, usuwanie ich skutków prowadzone będzie racjonalnie i na bieżąco, ale do wysokości przeznaczonych na ten cel środków i zapasów piasku i soli.

Uwaga na odśnieżanie dachów
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomniał o obowiązku właścicieli czy zarządców budynków odśnieżania obiektów i usuwania sopli. Prośba, by zwracać na te zjawiska uwagę, została przekazana policji, straży miejskiej i straży pożarnej. Kampanie informacyjne przeprowadzą w swoich publikatorach urzędy gmin.

Sytuacja zdrowotna ludzi i zwierząt
Jak poinformowała Powiatowy Inspektor Sanitarny jednostka nie odnotowuje zwiększonej zachorowalności na Sars-cov 2 czy umieralności z powodu koronawirusa, co jest także zauważalne na terenie całego województwa. Zdaniem sanepidu może być to efektem wzrostu odporności populacyjnej i szczepień. Jako dobrą w powiecie ocenił sytuację zdrowotną zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii. To samo dotyczy zakładów produkujących żywność z produktów pochodzenia zwierzęcego.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie