Kiedy warto zdecydować się na instalację powietrznej pompy ciepła?

Ceny ogrzewania z wykorzystaniem konwencjonalnych paliw rosną w zastraszającym tempie. Do tego dochodzą problemy z dostępnością węgla i być może gazu. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą systemu grzewczego na taki bazujący na OZE. Jednym z dobrych rozwiązań może być powietrzna pompa ciepła. Zobacz, kiedy to dobre wyjście z sytuacji.

Pompa ciepła powietrzna: jak to działa?

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła może być sposobem na zwiększenie swojej niezależności energetycznej. Powód jest prosty: urządzenie w ok. 70-75% bazuje na odnawialnym źródle energii. Jest nim ciepło powietrza. W dużym skrócie:

  • energia ta jest pobierana przez instalację za pośrednictwem czynnika chłodniczego,
  • czynnik ten trafia do sprężarki, gdzie jest poddawany działaniu wysokiego ciśnienia;
  • w efekcie dochodzi do zwiększenia ilości ciepła i odparowania czynnika;
  • energia termiczna jest przekazywana do instalacji grzewczej, a ponownie schłodzony czynnik jest skraplany, by proces mógł się powtórzyć.

- Pompa powietrzna działa w temperaturze nawet -25°C. Powietrze zawiera energię cieplną również w tak niskich temperaturach, a pompa ciepła potrafi ją z powodzeniem wykorzystać do ogrzania domu. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych, w większości regionów kraju, ogrzewanie domu powietrzną pompą ciepła może stanowić samodzielną instalację – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia, która specjalizuje się w technologiach OZE.

Kiedy ogrzewanie powietrzną pompą ciepła to dobre rozwiązanie?

Argumentów, które przemawiają za montażem powietrznej pompy ciepła, jest bardzo wiele. Oto sytuacje, w których będzie ona optymalnym rozwiązaniem.

Kiedy chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak już wspomniano, powietrzna pompa ciepła do pracy potrzebuje ok. 70-75% energii, która pochodzi z darmowego, naturalnego i odnawialnego źródła. Pozostałe 25-30% to prąd. Warto przy tym pamiętać, że w tym zakresie również można się wspomóc OZE – wystarczy instalacja fotowoltaiczna. Ten system generuje energię elektryczną również zimą, a nadwyżka sprzedana do sieci w miesiącach wiosenno-letnich pozwoli zminimalizować rachunki za prąd, nawet po podwyżkach.

Kiedy zależy Ci na stabilnych kosztach ogrzewania

Ograniczenie zużycia płatnych surowców energetycznych sprawia, że nie trzeba się tak bardzo obawiać kolejnych podwyżek cen. W przypadku węgla czy gazu można oczekiwać dalszych wzrostów stawek, a technologie OZE pozwalają się przed tym w dużej mierze uchronić. To pozwala bezpiecznie planować budżet domowy na kolejne miesiące i lata.

Gdy zależy Ci na wygodnym systemie ogrzewania

Piec na węgiel czy pellet to urządzenia, które wymagają stałej obsługi i konserwacji, a także czyszczenia. Kocioł gazowy oznacza konieczność regularnych kontroli parametrów jego pracy. Tymczasem powietrzna pompa ciepła działa właściwie bezobsługowo – wystarczy ustawić termostat na dogodnym poziomie.

Pamiętaj przy tym, że pompy powietrzne sprawdzają się jako samodzielne źródło ogrzewania w większości miejsc w Polsce. Jeżeli jednak mieszkasz np. wysoko w górach, skonsultuj się z ekspertami i sprawdź, czy wybrane urządzenie zapewni pożądany komfort termiczny – w takich sytuacjach może być konieczne zastosowanie pompy o zwiększonej wydajności, wysokotemperaturowej lub odpowiednio usytuowanej.