UM Bełchatów: Kolejny etap budżetu obywatelskiego za nami
Bełchatowianie do rozdysponowania mają 1 mln zł
Znane są już projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W sumie do magistratu wpłynęło 21 propozycji mieszkańców, z których do kolejnego etapu zakwalifikowano 18.
Zakończył się kolejny etap tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, który pozwala mieszkańcom decydować, na co zostanie przeznaczona część miejskiego budżetu, a konkretnie 1 mln zł. Dzięki temu bełchatowianie mają bezpośredni wpływ na to, jakie inwestycje i programy zostaną zrealizowane w następnym roku. W sumie bełchatowianie nadesłali 21 wniosków, z których 10 to propozycje twarde, czyli inwestycyjno-remontowe. Mowa m.in. o budowie tężni solankowej, siłowni plenerowej, placów zabaw czy przebudowie i rozbudowie parkingów. Z kolei wśród 11 tzw. projektów miękkich znalazły się wnioski dotyczące organizacji akcji prozdrowotnych dla dzieci i młodzieży, festiwali, turniejów czy inicjatyw, których adresatami są bełchatowscy seniorzy.
Wszystkie propozycje mieszkańców zostały przeanalizowane pod względem możliwości ich realizacji. Miasto spośród projektów twardych zakwalifikowało osiem wniosków. Są to: Modernizacja i przebudowa miejsc postojowych przed blokiem nr 137 na os. Dolnośląskim”, Budowa parkingu”, Montaż oświetlenia i/lub monitoring wizyjny wraz z projektem, dokumentacją i materiałami na ogólnodostępnej przestrzeni terenów zielonych”, Siłownia plenerowa pn. Szczęśliwa 13-tka na osiedlu Przytorze”, Modernizacja placu zabaw na osiedlu Budowlanych”, Budowa tężni solankowej na osiedlu Olsztyńskim”, Naukowy Plac Zabaw Młodzi odkrywcy” oraz Przebudowa i rozbudowa parkingu dla mieszkańców bloków 7, 9 i 10 przy ul. I. J. Paderewskiego”.
Jeśli chodzi zaś o propozycje miękkie, to do kolejnego etapu miasto dopuściło 10 projektów: Badania przesiewowe zdolności psychomotorycznych u dzieci i młodzieży”, AED Bełchatów Bezpieczne Miasto”, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej od juniora do seniora”, Zdrowy Bełchatów na PLUS”, Organizacja festiwalu kulturalnego - Młodzi dla sztuki”, Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dla dzieci”, Bełchatowski Turniej Szachowy”, Sercański Ośrodek Rodzin”, Orkiestrowe granie” i Osiedlowy trener senioralny”.
Opisy wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć na decydujemy.belchatow.pl w zakładce projekty BO na 2023 rok”.
Komisja weryfikacyjna zdecydowała o odrzuceniu 3 projektów (dwóch twardych i jednego miękkiego). Ich l wraz z uzasadnieniem decyzji znaleźć można na dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu Bełchatowa stronie decydujemy.belchatow.pl w zakładce projekty BO na 2023 rok”. Zgodnie z regulaminem, autorzy odrzuconych wniosków mogą odwołać się od tej decyzji. Mają na czas do 15 sierpnia.
Ostateczną listę projektów, które poddane zostaną głosowaniu poznamy 26 sierpnia. Samo głosowanie ruszy natomiast 5 września. Co konkretnie zostanie zrealizowane w przyszłym roku, dowiemy się zaś 23 września.
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/aktualnosci/kolejny-etap-budzetu-obywatelskiego-za-nami
Autor: krystian