Jak zamontować panele słoneczne?

2 min czytania
Jak zamontować panele słoneczne?

Jak zamontować panele słoneczne?
Fotowoltaika w domu to zazwyczaj bardzo dobry pomysł, który może poskutkować znacznym obniżeniem rachunków, jakie płacimy za energię elektryczną. To rozwiązanie pozwoli nam pobrać część, lub nawet całość potrzebnego nam prądu ze słońca, co świetnie wpłynie nie tylko na stan naszych finansów, ale także stan środowiska. Dzisiaj przyjrzymy się kwestii montażu paneli słonecznych w jaki sposób zamontować panele fotowoltaiczne, żeby zmaksymalizować ich skuteczność?

Fotowoltaika, czyli zielona energia prosto ze słońca

Fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większym zaufaniem. To bardzo dobra wiadomość dla środowiska, gdyż podstawowym założeniem wykorzystania paneli słonecznych jest odciążenie naszego środowiska naturalnego, które jest konsekwentnie niszczone przez dotychczas stosowane metody produkcji energii, takie jak spalanie węgla. W jaki sposób działają panele słoneczne, żeby pomóc nam odzyskać energię pochodząca z jej największego i naturalnego źródła?

Jest to możliwe dzięki reakcji chemicznej, do której dochodzi w modułach fotowoltaicznych w momencie, kiedy padnie na nie światło. Promienie słoneczne wprawiają w ruch elektrony krzemu, które poruszając się tworzą energię elektryczną.

Żeby ta reakcja chemiczna mogła mieć miejsce, konieczne jest właściwe ułożenie naszych paneli słonecznych. Co warto o tym wiedzieć?

Jak zamontować panele słoneczne, żeby maksymalnie wykorzystać ich możliwości?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem odnośnie montażu paneli fotowoltaicznych, jest umieszczenie ich na dachu domu, lub innego budynku, dla którego mają wytwarzać prąd. W większości wypadków jest to najlepsze wyjście na powierzchnię naszego dachu nie pada zbyt dużo cienia i praca fotowoltaiki może się odbywać bez żadnych zakłóceń.

Ważne dla pracy paneli jest ich nachylenie względem powierzchni dachu. Przyjmuje się, że w Polsce to nachylanie powinno wynieść od 30 do 40 stopni, żeby osiągnąć największą wydajność instalacji, jednak nie powinniśmy brać tego za pewnik każdy dom jest nieco inny i przy zakładaniu fotowoltaiki powinna nam doradzić firma wykonująca zlecenie.

W niektórych sytuacjach, założenie fotowoltaiki na dachu może się okazać niemożliwe. Najczęściej dzieje się tak w momencie, kiedy na dach pada zbyt dużo cienia z okolicznych drzew i budynków, lub gdy jest on skierowany na północ. Czy to wiąże się z całkowitą rezygnacją z fotowoltaiki? Absolutnie nie! Istnieje możliwość zamontowania paneli na gruncie naszego placu. To rzadziej spotykane rozwiązanie, ze względu na fakt zabieranej przestrzeni, jednak w niektórych sytuacjach może się okazać wyjściem, które opłaca się najlepiej.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

belchatowski24_kf