Rozpoczęła się ogólnopolska akcja szczepień nauczycieli przeciw COVID-19. Wśród nich m.in. pedagodzy klas I-III szkół podstawowych, wspomagający i wychowania przedszkolnego. Ze szczepienia skorzysta blisko 200 pracowników miejskich placówek oświatowych.
Nauczyciele, którzy znaleźli się w uprawnionej grupie i chcieli przyjąć szczepionkę, zgłaszali taką chęć do dyrektorów swojej placówki. Zapisy prowadzone były do środy, 10 lutego. Z pracowników przedszkoli i podstawówek prowadzonych przez miasto zaszczepić się zdecydowało dokładnie 186 nauczycieli, a także 13 osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela. To prawie 42 proc. wszystkich uprawnionych.
Zgodnie z rządowymi wytycznymi w pierwszej turze preparatem firmy AstraZeneca zaszczepieni będą m.in. pracownicy przedszkoli, a także nauczyciele klas I-III szkół podstawowych – w tym wychowawcy świetlic, bibliotekarze, pedagodzy wspomagający czy specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej do 60 roku życia.
Rząd zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek, tj. 15 lutego ruszy kolejna tura rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Tym razem będą mogli się zapisać wszyscy pedagodzy – zarówno nauczyciele edukacji przedszkolnej, jak i nauczyciele akademiccy. W tej grupie znajdą się również chętni nauczyciele (w wieku do 60 lat), którzy nie zostali zarejestrowani w I etapie przyjmowania zgłoszeń.
Podczas konferencji prasowej w czwartek, 11 lutego Minister Edukacji i Nauki poinformował o dalszych decyzjach związanych z funkcjonowaniem szkół i placówek oświatowych. Do końca szkoły i placówki będą działać na dotychczasowych zasadach. To znaczy w trybie stacjonarnym będą uczyły się dzieci z klas I-III szkół podstawowych, pozostałe grupy uczniów – nadal w trybie zdalnym. Rząd zapowiedział, że kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i placówek będą podejmowane pod koniec lutego.
ADA