9 lutego miał być ostatnim dniem na zgłaszanie się chętnych, którzy chcą być rachmistrzami podczas mającego rozpocząć się w kwietniu Narodowego Spisu Powszechnego. Decyzją Dyrektora Centralnego Biura Spisowego nabór został jednak przedłużony. Osoby zainteresowane pracą rachmistrza mogą składać swoje oferty do wtorku, 16 lutego.
Główny Urząd Statystyczny poinformował o wydłużeniu naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Prace spisowe wykonywane przez rachmistrzów będą prowadzone w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca, z możliwością przedłużenia do 30 września 2021 r. w przypadku nowelizacji ustawy o NSP.
Kto może zostać rachmistrzem?
- osoba pełnoletnia
- ciesząca się nieposzlakowaną opinią
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie
- posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie
- nieskazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Co powinno zawierać zgłoszenie kandydatury?
Wypełniony druk zgłoszenia, zawierający:
- imię i nazwisko
- adres zamieszkania
- datę urodzenia
- adres e-mail
- numer telefonu
- oświadczenie o wykształceniu, niekaralności i przetwarzaniu danych osobowych niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji.
Gdzie i do kiedy można zgłaszać kandydatury na rachmistrzów?
Osoby chętne do pracy w charakterze rachmistrza mogą składać dokumenty osobiście w siedzibie bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 1 w godzinach pracy magistratu, czyli od poniedziałku do piątku między 7:30 a 15:30. Oferty można także przesłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pocztą bądź za pośrednictwem platformy ePUAP (skrytka: /umbelchatow/UM). Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta oraz w załączniku poniżej. Termin zgłaszania kandydatur upływa we wtorek, 16 lutego.
Co będzie należało do głównych zadań rachmistrza spisowego?
- przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego z zainstalowaną aplikacją formularzową
- zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej
- przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.
Kandydat na rachmistrza spisowego zobligowany jest do wzięcia udziału w szkoleniu, po którego ukończeniu może przystąpić do egzaminu końcowego. Szczegółowe informacje o wymogach oraz zakresie czynności wykonywanych przez rachmistrzów zamieszczono na stronieNarodowego Spisu Powszechnego(https://spis.gov.pl/).
AP