Kilka działów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ma dodatkowe numery telefonów. Zostały one uruchomione m.in. dla pracowników socjalnych. Wszystko związane jest z przeprowadzką placówki do nowej siedziby przy Staszica, a także zmianą całej struktury organizacji pracy MOPS-u.
Aby dodzwonić się do Działu Pomocy Środowiskowej, Działu Pomocy Usługowej lub Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy można skorzystać z poniższych numerów telefonów. Poprzednie są aktywne, ale przez wzgląd na trwającą właśnie reorganizację pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mogą wystąpić trudności w kontakcie z poszczególnymi działami. Stąd decyzja dyrekcji placówki, aby uruchomić dodatkowe numery.
Działu Pomocy Środowiskowej:
- 669 985 762,
- 669 985 764,
- 669 985 794,
- 505 957 655.
Dział Pomocy Usługowej:
- 661 944 326,
- 518 756 539.
Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy:
- 697 807 939,
- 505 347 567.
Zmiana organizacji pracy bełchatowskiego MOPS-u związana jest z realizowanym właśnie projektem unijnym pn. „Efektywna i skuteczna pomoc społeczna w Mieście Bełchatów”. Chodzi o to, by pracownik socjalny wykonujący pracę socjalną w danym środowisku nie musiał zajmować się jednocześnie czasochłonnymi zadaniami administracyjnymi. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za bezpośredni kontakt z potrzebującymi będą mogły jeszcze lepiej realizować swoje zadania.
– Dotychczas pracownicy socjalni musieli dzielić swój czas między zadania typowo pomocowe i administracyjne, w tym przygotowywanie i prowadzenie właściwej dokumentacji - zarówno w zakresie przyznawania pomocy pieniężnej, jak i innych form pomocy niepieniężnych. W związku z tym będą mieli więcej czasu na kontakt ze swoimi podopiecznymi – mówi Sylwia Witkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie.
Dzięki reorganizacji ma się to zmienić. Powstają właśnie odrębne zespoły, które odpowiedzialne będą za realizację określonych zadań w zakresie pomocy społecznej. Mowa tu m.in. o zespołach ds. świadczeń, pracy socjalnej, usług czy pierwszego kontaktu. – I tak na przykład – zespół ds. pracy socjalnej zajmować się będzie szeroko rozumianą pracą socjalną z klientem indywidualnym, rodziną i społecznością lokalną. Zadania realizowane będą poprzez m.in. kontrakty socjalne, a także metodą projektów socjalnych. Z kolei osobom starszym i schorowanym pomagać będzie zespół ds. usług – tłumaczy dyrektor Sylwia Witkowska.
Przy tworzeniu poszczególnych zespołów pod uwagę brane były przede wszystkim merytoryczne przygotowanie kadry i jej zawodowe kompetencje.
Co równie ważne, projekt obejmuje także doposażenie stanowisk pracy. W planie jest zakup m.in. biurek, komputerów, drukarek. Nowy wygląd zyska też np. kącik malucha.
Realizacja projektu potrwa do października 2021 roku, a kosztować ma ponad 572 tys. złotych, z czego ponad 482 tys. zł pochodzi z funduszy unijnych, natomiast pozostała kwota z budżetu krajowego.
ADA