Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalne infolinie w sprawach związanych z koronawirusemZakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalne infolinie w sprawach związanych z koronawirusem

 

Konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają codziennie średnio 6,5 tys. rozmów tylko w sprawie samych świadczeń chorobowych w związku z koronawirusem. ZUS wzmocnił swoją infolinię i uruchomił trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów.

 

Klienci mogą dzwonić na dodatkowe numery telefonów, pod którymi pracownicy ZUS odpowiadają na pytania w najważniejszych aktualnie sprawach. Pod trzema dodatkowymi numerami telefonu pracownicy ZUS dyżurują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7:00–15:00.

 

  • (022) 290 87 01 - dzwoniąc pod ten numer każdy może uzyskać informacje na temat obsługi w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także nt. obsługi w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
  • (022) 290 87 02 - drugi uruchomiony numer to kompleksowa obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców,
  • (022) 290 87 03 - to obsługa w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

 

– Chcemy jeszcze szerzej i bardziej szczegółowo informować świadczeniobiorców o ich prawach i obowiązkach, jak również o działaniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szczególnie teraz jest to bardzo ważne dla wielu osób, w tym emerytów, rencistów, pracowników i pracodawców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Nadal działa również ogólna infolinia ZUS pod numerem (022) 560 16 00. Konsultanci obsługują ją w godzinach 7.00-18.00 w dni robocze.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną wywołaną koronawirusem, i aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i samym pracownikom, ZUS ograniczył obsługę w swoich placówkach. – Zachęcamy do kontaktów z nami za pośrednictwem telefonu lub internetu. Można wysłać maila lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

 

Klienci zakładu mogą przesyłać pytania także e-mailowo pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez formularz zapytania ze swojego profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. We wszystkich placówkach ZUS wyodrębniliśmy strefy, w których każdy może samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami Zakładu. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i obsługę spraw w sposób niezakłócony.

Na stronie internetowej zus.pl są też numery telefonów do doradców ds. ulg i umorzeń w oddziałach ZUS. Można u nich uzyskać wsparcie dotyczące odroczenia płatności składek lub rozłożenia zadłużenia na raty.

 

źródło: ZUS

 

Numery specjalnych numerów telefonów infolinii ZUs