UM Bełchatów: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Kwiaty przed pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyła m.in. prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentami Bełchatowa
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Miejskie obchody to także kilka imprez towarzyszących, m.in. bieg Tropem Wilczym” oraz akademia w Szkole Podstawowej nr 8.
Główne uroczystości miejskich obchodów miały miejsce w parafii Narodzenia NMP. W niedzielę, 1 marca, przed południem mieszkańcy złożyli kwiaty przed pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Wraz z nimi cześć niezłomnym oddali także parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządu z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską. W późniejszym nabożeństwie udział wzięły także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy oraz organizacji i stowarzyszeń.
»»> Fotorelacja: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obok oficjalnych uroczystości, chętni mogli oddać na sportowo hołd żołnierzom niezłomnym. Blisko dwieście osób już po raz trzeci pobiegło w Bełchatowie Tropem Wilczym”. W miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych włączyli się również nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8. W poniedziałek, 2 marca, zaprezentowali przedstawienie Żeby Polska była Polską” w całości poświęcone żołnierzom wyklętym i temu, jak wielką rolę w dziejach naszego kraju odegrali ci często niedoceniani bojownicy o wolność naszego kraju. Podczas akademii wiceprezydent Łukasz Politański przybliżył także historię rotm. Witolda Pileckiego.
»»> Fotorelacja: Akademia Żeby Polska była Polską” w SP 8
Kolejne imprezy towarzyszące zaplanowano na 3 i 10 marca. Najpierw w Muzeum Regionalnym odbędzie się konkurs dla uczniów szkół średnich, którzy zmierzą się z pytaniami dotyczącymiżołnierzy niezłomnych. Ponownie zorganizuje go Centralne Archiwum Strzeleckie, zaś prezydent Mariola Czechowska podobnie jak w latach ubiegłych objęła to wydarzenie patronatem honorowym.
Ostatnim elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie turniej piłki nożnej w Szkole Podstawowej nr 12. Na boisku szkolnym zmierzą się uczniowie klas IV-VI, zawody odbędą się zaś pod hasłem Ku Chwale Żołnierzy Wyklętych”.
Żołnierze Wyklęci nazywani są również żołnierzami niezłomnymi lub polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament: w hołdzie Żołnierzom Wyklętym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma wyjaśnienia, dlaczego obchodzony jest on właśnie 1 marca. Nawiązuje on prawdopodobnie to wydarzeń właśnie z 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”.
Uroczysta akademia w szkole Podstawowej nr 8 poświęcona była żołnierzom wyklętym
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/, belchatow.pl/aktualnosci/7670-oddali-hold-zolnierzom-wykletym
Autor: krystian