Uczcijmy pamięć powstańców z 1863 roku – dołącz do wyjątkowej akcji!
W Bełchatowie zbliżają się uroczystości upamiętniające 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Mieszkańcy będą mieli okazję oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność w 1863 roku, uczestnicząc w serii wydarzeń zaplanowanych na styczeń i luty.

Obchody rocznicy w Bełchatowie

W niedzielę, 19 stycznia, Bełchatów stanie się miejscem szczególnych uroczystości. O godzinie 9:45 w kościele w Grocholicach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentują montaż słowno-muzyczny, który przeniesie uczestników w czasy walk z rosyjskim zaborcą. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu nie tylko uczczenie pamięci powstańców, ale także edukację młodego pokolenia o ich heroicznych czynach.

Bezpośrednio po występie, o godzinie 10:00, odbędzie się msza święta w intencji poległych Powstańców Styczniowych. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego, gdzie pod pomnikiem powstańców złożą wiązanki kwiatów. To będzie czas na refleksję oraz okolicznościowe przemówienia, które przypomną o znaczeniu tego zrywu narodowego.

Sportowe zmagania i marsz pamięci

W ramach obchodów, w sobotę 1 lutego, odbędą się zawody strzeleckie „O szablę Józefa Turczynowicza”. To już dziesiąta edycja tego wydarzenia, które organizuje Sekcja Strzelectwa Sportowego „Iglica”. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy przy ul. Czyżewskiego 7, a start zaplanowano na godzinę 9:00. Każdy, kto czuje się na siłach, jest serdecznie zaproszony do wzięcia udziału w rywalizacji.

Natomiast w niedzielę 16 lutego, mieszkańcy Bełchatowa będą mieli okazję wziąć udział w XXV Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r. im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z dwóch tras: krótszą, liczącą 10 km, prowadzącą przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik, lub dłuższą, 14-kilometrową, przez Parzno, Kluki i Kaszewice. To doskonała okazja, by połączyć aktywność fizyczną z upamiętnieniem ważnych wydarzeń historycznych.

Historia Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku, jest uznawane za największy zbrojny zryw Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Walki trwały ponad rok, a ich zasięg obejmował cały zabór rosyjski. W czasie powstania miało miejsce około 1200 bitew i potyczek, a w ruch powstańczy zaangażowanych było nawet 350 tys. osób. Mimo początkowych sukcesów, powstanie zakończyło się klęską w październiku 1864 roku, a jego uczestnicy zapłacili wysoką cenę za walkę o wolność.

Warto zatem wziąć udział w nadchodzących wydarzeniach, aby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Jak można nie docenić ich poświęcenia i odwagi?


Źródło: UM Bełchatów