Wczoraj nasza społeczność zgromadziła się, aby uczcić pamięć ofiar jednej z najbardziej bolesnych tragedii w historii Polski – Zbrodni Katyńskiej. To już 84 lata od tamtych tragicznych wydarzeń, a pamięć o nich wciąż pozostaje żywa i niezmiennie ważna.
- Starosta Bełchatowski, Dorota Pędziwiatr, przypomniała o tragedii, która dotknęła ponad 22 tysiące Polaków.
- Uroczystości objęły apel poległych oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów lokalnego liceum.
- W trakcie obchodów wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”.
- Obchody zakończyły się mszą świętą i złożeniem kwiatów przy tablicy pamiątkowej.
W swoim przemówieniu, Dorota Pędziwiatr, starosta, podkreśliła brutalność zbrodni katyńskiej, która była atakiem nie tylko na życie, ale i na międzynarodowe prawo. "Dzisiaj oddajemy hołd tym, którzy stanęli w obronie najwyższych wartości, którzy walczyli o niepodległość i za tę walkę zostali w bestialski sposób zamordowani. Pamięć o tym, do czego prowadzi totalitaryzm, kłamstwo, przemoc i pogarda dla człowieczeństwa, dla ludzkiej wolności i godności, jest naszym szczególnym obowiązkiem. Tym bardziej w czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą nadal nie jest spokojnie, kiedy wskutek trwającej inwazji imperialistycznej Rosji, giną tysiące obywateli Ukrainy – żołnierzy i cywilów," powiedziała Starosta.
W trakcie ceremonii, major Ryszard Śniegoski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, wręczył srebrne medale za zasługi dla obronności kraju Lucynie Cugier oraz Krystynie Daniłowicz, które wychowały swoich synów w duchu patriotycznym. Starosta złożyła odznaczonym gratulacje i podziękowania za ich trud i poświęcenie.
Uroczystości zakończyły się apelem poległych, a uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który poruszył wszystkich zgromadzonych. Na zakończenie, uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy świętej i złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar "Golgoty Wschodu".
Organizatorami wydarzenia byli Starosta Bełchatowski, Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego oraz Dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Bełchatowie, co świadczy o szerokiej współpracy lokalnych instytucji w celu właściwego upamiętnienia tej ważnej rocznicy.
Według informacji z: Powiat