Na desce rozdzielczej oraz przy liczniku samochodowym istnieje sporo oznaczeń oraz kontrolek różnego typu. Bardzo często spełniają one zadania ostrzegawcze, jak również informacyjne. Jednym z ważniejszych elementów jest kontrolka w „check engine” w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
Sposób postępowania w przypadku zapalenia się kontrolki „check engine”
Gdy zapali się przedstawiona wyżej kontrolka, nie ma powodów do paniki. Trzeba bowiem pamiętać, że włączona kontrolka „check engine” nie musi świadczyć o poważnej awarii. Jest to sygnał informujący o tym, że układ samodiagnostyki samochodu wykrył jakiś problem. Bardzo często, nawet przy zapalonej kontrolce „check engine” możliwa jest dalsza jazda bez nieprawidłowego działania auta czy też widocznego spadku osiągów.
Lampka „check engine” dość często zapala się w poniższych przypadkach:
- zaśniedziałe styki,
- wypadnięcie zapłonu,
- rozładowanie akumulatora lub inne czynniki wywołujące niskie napięcie przy rozruchu pojazdu,
- wilgoć w instalacji elektrycznej pojazdu,
- nieprawidłowe parametry, które są wskazywane przez różne czujniki (np. sondę lambda).
Co zrobić w przypadku poważnej awarii?
Rzecz jasna, nawet przy mniejszych awariach trzeba udać się do warsztatu. Czasami problem jest poważniejszy i uniemożliwia dalszą jazdę. W takim przypadku należy zatrzymać pojazd i oznaczyć go światłami awaryjnymi oraz trójkątem ostrzegawczym.
Następną czynnością jest wezwanie pomocy drogowej, która naprawi pojazd na miejscu albo odholuje go do warsztatu lub w inne miejsce. Wiele porządnych firm można znaleźć za pomocą wyszukiwarki PomocDrogowa.info. W ten sposób można szybko i łatwo odnaleźć fachowców działających w różnych zakątkach Polski.