Dlaczego przynosimy kwiaty na pogrzeb?

3 min czytania
Dlaczego przynosimy kwiaty na pogrzeb?

Dlaczego przynosimy kwiaty na pogrzeb?

Pogrzeb to jedno z najsmutniejszych doświadczeń w życiu człowieka, podczas którego odbywa się ostatnie pożegnanie zmarłego. Aby moment ten stał się bardziej podniosły, tradycja od lat przywiązuje duże znaczenie do kwiatów składanych na grobie bliskiego. Kwiaty na pogrzebie bowiem nie tylko symbolem zażyłych relacji, ale pełnią również rolę hołdu oddawanego zmarłemu w jego ostatniej drodze.

Czy kwiaty są nieodłącznym elementem pogrzebu?

Tradycja obdarowywania zmarłych kwiatami sięga już starożytności. Zmarli wojownicy otrzymywali w dniu pochówku zwykle dwa kwiaty jeden w geście pożegnania, drugi zaś miał być podarunkiem dla bóstw. W zachodniej kulturze kwiaty na pogrzeb obecne są od kilku stuleci, a ich główną rolą stało się oddawanie czci osobie, która odeszła. W zależności od rejonu popularność zyskują różne rodzaje roślin. Również ich symbolika jest zmienna w poszczególnych kręgach kulturowych. Mogą być one utożsamiane zarówno z nadzieją, żalem, tęsknotą, jak i rajem lub gotowością do pojednania z Bogiem.

Jakie kompozycje można złożyć przy grobie?

Obecnie istnieje szeroka gama kwiatów oraz kompozycji, które doskonale pasują do uroczystości pogrzebowych. Żałobnicy mogą wybierać między dostojnymi wieńcami, eleganckimi wiązankami oraz skromniejszymi bukietami. W Polsce praktykuje się zwyczaj głoszący, iż największy wieniec powinien zostać złożony przez najbliższą rodzinę zmarłego. Krewni lub znajomi powinni zdecydować się na mniejszą wiązankę lub bukiet. Przyniesienie jednej rośliny przez dalszych gości również nie jest w złym smaku. Warto jednak podkreślić, że wieniec lub wiązanka powinny zostać opatrzone szarfą z pożegnaniem zmarłego oraz informacją kto składa kwiaty.

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Lata tradycji spowodowały, że pewne rodzaje kwiatów stały się oczywistym wyborem na uroczystości pogrzebowe. Należą do nich m.in. mieczyki, chryzantemy, hortensje (najściślej związane z pożegnaniem i żałobą), ponadczasowe goździki, delikatne lilie i kalie oraz róże (zwykle zarezerwowane dla najbliższej rodziny). Barwa kwiatów nie pozostaje bez znaczenia. Podczas pogrzebów młodych osób lub dzieci najczęściej wybiera się kompozycje z białych kwiatów, które symbolizują czystość i niewinność. Im starsza osoba, tym ciemniejszą kompozycję należy wybrać. Kolory, które najczęściej spotyka się w wieńcach lub wiązankach funeralnych to niebieski symbolizujący tęsknotę, fiolet podkreślający podniosły klimat uroczystości oraz czerwień, która przeznaczona jest dla najbliższej rodziny silnie związanej ze zmarłym. Należy podkreślić, że kwiaty na pogrzeb przynoszone są dla zmarłego, dlatego też warto wybrać rośliny, które osoba ta uwielbiała za życia.

Czy kwiaty są obowiązkowym elementem każdego pogrzebu?

Obecnie coraz częściej można uczestniczyć w uroczystościach, podczas których rodzina prosi o nieskładanie kwiatów. W takiej sytuacji na pogrzebie odbywa się zwykle zbiórka na cele charytatywne. Dzięki temu pieniądze, które goście przeznaczyliby na kwiaty, mogą wspomóc potrzebującym.

Eleganckie i stonowane kompozycje kwiatowe to piękny sposób na pożegnanie oraz oddanie czci zmarłej osobie. Wybierając kwiaty na pogrzeb, warto poprosić o pomoc doświadczoną florystkę, która dobierze wieniec lub wiązankę zgodnie ze stopniem pokrewieństwa oraz oczekiwaną symboliką.

Tacy właśnie doświadczeni floryści pracują w kwiaciarni, należącej do Zakładu Pogrzebowego Pązik w Bełchatowie. Służą oni doradztwem w wyborze odpowiednich kwiatów, a także są gwarancją, że zostaną one ułożone w najpiękniejsze kompozycje, będące spełnieniem życzeń rodziny zmarłego.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

belchatowski24_kf