Powiat Bełchatów: Na 75. urodzinach w Kilińskim
- Świat idzie z postępem, a ta szkoła dorównuje mu kroku zwróciła się Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski do społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kilińskiego podczas uroczystości z okazji 75-lecia szkoły. Starosta podziękowała dyrekcji i obecnej kadrze oraz emerytom za pracę i zaangażowanie w budowanie marki szkoły. - Na mapie oświatowej powiatu ta jednostka ma wyjątkowe miejsce i znaczenie. Życzę, by jej prężna działalność owocowała kolejnymi pokoleniami dobrze wykształconej i konkurencyjnej na rynku pracy młodzieży dodała starosta.
Do życzeń w imieniu samorządu powiatu dołączył się Sławomir Malinowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie. Gratulacje przekazali także m.in. radny RP Tadeusz Dobrzański, Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji w starostwie, dyrektorzy innych powiatowych jednostek oświatowych i podmiotów współpracujących z Kilińskim.
Jubileusz ZSP był okazją do przypomnienia historii szkoły, pochwalenia się bazą dydaktyczną i socjalną, akcjami charytatywnymi czy też największymi osiągnięciami, w tym zrealizowanymi projektami edukacyjnymi. Przez 75 lat szkoła wykształciła w sumie 5,5 tysiąca absolwentów. Obecnie naukę pobiera w niej prawie 300 osób. Funkcję dyrektora sprawuje Grażyna Frontczak. Jubileuszową uroczystość uświetniły prezentacje nt. największych osiągnięć szkoły, występy artystyczne, w tym z udziałem absolwentów i pracowników placówki, wyłożono szkolną kronikę dla pamiątkowych wpisów gości. Urodzinowej tradycji stało się zadość i był także poczęstunek tortem.
Dyrektor szkoły Grażyna Frontczak przybliżyła gościom obszernie ciekawą historię placówki. Poniżej fragment tego wystąpienia:
_W okresie międzywojennym Polacy stanowili mniejszość w Zelowie. Licznymi grupami zamieszkującymi Zelów byli Czesi, Żydzi i Niemcy. Zróżnicowana pod względem narodowościowym ludność i zatrudnianie od najmłodszych lat dzieci do pracy przy produkcji chałupniczej przez dłuższy czas nie sprzyjało rozwojowi szkolnictwa w Zelowie. Pierwsza szkoła w Zelowie powstała w 1876 roku, drugą szkołę otwarto w 1909, podczas II wojny światowej władze okupacyjne zamknęły w Zelowie wszystkie szkoły.
Nasza szkoła została otwarta 1 września 1947. Była pierwszą szkołą w mieście, która podjęła się nauki zawodu o kierunku handlowym. Władze gminy Zelów podjęły taką inicjatywę ze względu na duże zapotrzebowanie wykwalifikowanej kadry w zakresie handlu. W nowo zorganizowanej szkole nie było wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Ta sytuacja spowodowała, że trud prowadzenia nauki wzięli na siebie nauczyciele ze szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały wówczas w Szkole Podstawowej nr 1.
W zorganizowaniu szkoły zasługi odniósł Tomasz Mastej, który został jej pierwszym dyrektorem. Pełnił tę funkcję do 1948 roku. Istotnym problemem był brak posiadania własnego budynku na potrzeby szkoły. Gminna Rada Narodowa przekazała uszkodzony budynek przy ulicy Kościuszki 40. W roku szkolnym 1949/50 zmieniono kierunek nauczania z handlowego na włókienniczy ze względu na potrzebę zatrudniania w Zakładach Przemysłu Bawełnianego mieszkańców z Zelowa i okolic. Wówczas zorganizowano w nieczynnej fabryce przy ulicy Piotrkowskiej warsztaty szkolne. Od 1951 roku nareszcie szkoła ma nową siedzibę przy ul. Kilińskiego 5 z nowym dyrektorem panem Edwardem Karbowskim. W tym samym roku otwarto dwuletnią Zasadniczą Szkołę Metalową w zawodzie ślusarz.
Obecny budynek szkoły w okresie przedwojennym był zakładem przemysłowym produkującym tkaniny. Jego prywatnym właścicielem był LEWI, osoba pochodzenia żydowskiego. LEWI mieszkał, a także był właścicielem budynku obecnego internatu. W czasie wojny obecny budynek szkolny i obecny internat, okresowo był przeznaczony na przetrzymywanie Żydów. W 1940 roku utworzono getto w Zelowie, obejmowało również nasze budynki. Wg źródeł niemieckich znalazło się w zelowskim gettcie niemal 4 tysiące osób, a później wskutek wysiedleń nawet do 6 tysięcy.
W 1951 roku po przekazaniu budynku na działalność szkolną, utworzono na parterze warsztaty o profilu metalowym, pierwsze piętro zaadoptowano na sale lekcyjne, później dobudowano drugie piętro i utworzono w głównym budynku szkoły internat. W 1956 roku dwuletnia szkoła metalowa zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa. Powiązanie szkoły z rolnictwem dało jej trwałe podstawy istnienia. Prowadzono usługi rolnicze dla ludności i produkcję części i narzędzi rolniczych. W szkole zaczynają działać różne koła i organizacje: samorząd szkolny, ZHP, ZMS, LOK, spółdzielnia uczniowska.
Pierwszy raz utworzono szkołę średnią w 1973 roku było to Technikum Włókiennicze dla Pracujących stanowiące filię technikum w Pabianicach. Największe zmiany zaszły w roku szkolnym 1976/77, powołano Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zelowie. W skład zespołu weszły:
Zasadnicza Szkoła Włókiennicza, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Technikum Włókiennicze dla Pracujących.
Od 1976 to było nareszcie nasze technikum na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W 1979 roku odbyła się w naszej szkole pierwsza matura. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w związku z zamknięciem Zelowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego zlikwidowano Zasadniczą Szkołę Włókienniczą i Technikum Włókiennicze dla Dorosłych.Od roku 1990 kształcono w zawodzie krawiec odzieży damskiej lekkiej. Dwa lata później nawiązano kontakt i podjęto współpracę z holenderską organizacją charytatywną ,,Wolmer”, która przekazała szkole wiele pomocy dydaktycznych.
Szczególną zasługę w nawiązaniu kontaktów wniósł ARI BOOMAN, honorowy obywatel miasta Zelowa. W roku 1996 nawiązano współpracę ze szkołą w Neuenhaus w Niemczech w związku z tym odbywała się wymiana naszej młodzieży. Nawiązanie kontaktu z Neuenhaus było efektem wcześniejszych partnerskich kontaktów gminy Zelów, a hrabstwem Neuenhaus. W 1998 roku Patronem naszej szkoły został Jan Kiliński, rzemieślnik i patriota.
Wiele się dzieje w 1999 roku: 1 stycznia tego roku organem prowadzącym naszą szkołę zostało Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. W tym samym roku po wielu latach szukania sponsorów i sojuszników oddano do użytku salę gimnastyczną. Także powołane zostały Liceum Techniczne i Technikum Mechaniczne dla Dorosłych.
1 września 2002 roku zmieniono nazwę Zespołu Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i jednocześnie zmieniono nazwy szkół wchodzących w skład zespołu: Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa na Zasadniczą Szkołę Zawodową, Liceum Techniczne na Liceum Profilowane powołano Technikum Odzieżowe na podbudowie gimnazjum. W 2013 roku powołano Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Na przełomie 75 lat istnienia szkoły było 10 dyrektorów, od 2015 roku mam zaszczyt piastować to stanowisko. Od września 2019 roku nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych zastąpiono nazwą Zespół Szkół Ponadpodstawowych w składzie: Technikum Mechaniczne, Branżowa Szkoła I stopnia, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Na przełomie 75 lat szkołę ukończyło 5 tys. 483 absolwentów._
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/na-75.-urodzinach-w-kilinskim-r17528
Autor: krystian