Ruszyły prace nad budżetem miasta na 2023 rok. Mieszkańcy, jak zawsze mają szansę, by wziąć w nich udział. Wnioski z propozycjami zadań do zrealizowania w przyszłym roku, można składać w bełchatowskim urzędzie miasta, do 20 września br.
Budżet miasta to najważniejszy finansowy dokument każdego samorządu. To właśnie w nim szczegółowo określane są planowane dochody, a także wydatki miasta na dany rok. Zapisuje się w nim m.in. jakie inwestycje będą realizowane, jakie ulice przejdą przebudowę, ile gmina przeznaczy na zielone inwestycje, remonty szkół i przedszkoli czy zadania z zakresu pomocy społecznej. Projekt przyszłorocznego budżetu do miejskich radnych i Regionalnej Izby Obrachunkowej musi trafić do 15 listopada tego roku. Dlatego miejscy urzędnicy już rozpoczęli prace nad przygotowaniem tego dokumentu.
Co ważne udział w nich, jak co roku, mogą wziąć także mieszkańcy. Do czego zachęca wszystkich bełchatowian, a także miejskich radnych prezydent Mariola Czechowska. Propozycje zadań do zrealizowania w 2023 roku mieszkańcy mogą zgłaszać do 20 września 2022 roku. W tym czasie do urzędu trzeba dostarczyć wypełniony i podpisany wniosek, który zawierać musi m.in. opis proponowanego zadania, jego szacunkową wartość, miejsce realizacji. Składając wniosek trzeba też pamiętać, że miasto pod uwagę może wziąć wyłącznie propozycje inwestycji i remontów o charakterze publicznym, związane z realizacją zadań gminy. Wnioski, które wpłyną po 20 września 2022 roku, nie będą rozpatrywane.
Dotychczas, z możliwości składania propozycji do miejskiego budżetu, bełchatowianie korzystali chętnie. Tylko w ubiegłym roku takich wniosków wpłynęło blisko 100. Najczęściej dotyczyły one remontów dróg i chodników, budowy nowych miejsc parkingowych, zatoczek postojowych, placów zabaw.
Na etapie planowania budżetu swoje propozycje składają także jednostki budżetowe miasta, instytucje kultury, spółki miejskie oraz osoby prawne. I w tym przypadku urząd będzie przyjmował dokumenty do 20 września 2022 roku. Po tym terminie wszystkie złożone propozycje zostaną przeanalizowane. Będą także oceniane pod kątem finansowym, a dokładnie czy miasto ma realne możliwości realizacji poszczególnych propozycji. Priorytetowo traktowane będą zadania zawarte m.in. w Wieloletniej Prognozie Finansowej, Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Bełchatowa, Strategii rozwoju elektromobilności dla Miasta Bełchatowa.
ADA
Wniosek - budżet miasta na 2023 rok