Rejonowe Koło Pszczelarzy w Bełchatowie zorganizowało spotkanie edukacyjne dla swoich członków, w trakcie którego zorganizowano konkurs z zakresu wiedzy o: ekologii, pszczołach, produktach pszczelich, roślinach ich uprawie i ochronie. Zmagania uczestników obserwował m.in wicestarosta Jacek Bakalarczyk. Spotkanie zorganizowano w Szkółce Leśnej w Borowinach.
głowne
Członkowie Koła Pszczelarzy w Bełchatowie spotykają się co miesiąc. Dzielą się swoimi problemami, obawami, ale także sukcesami i pomysłami. Wyjeżdżają wspólnie na wycieczki, a także zjazdy pszczelarzy, konferencje. Organizują także pogadanki i spotkania edukacyjne, które mają im jeszcze skuteczniej poszerzać wiedzę z zakresu ekologii i pszczół. W konkursie zorganizowanym dzisiaj w Szkółce Leśnej Borowiny swą wiedzę postanowiło zgłębić 10 pszczelarzy. Pytania do łatwych nie należały. W sumie przygotowano 100 pytań,w trzech etapach, każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na trzy pytania. Należało wykazać się wiedzą m.in. z zakresu budowy pszczelego organizmu, trybu pracy czy możliwości fizycznych pszczół. Rywalizacja była zacięta i nie obyło się bez dogrywki. Bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Rakowiecki, drugie miejsce zajął Mariusz Perliński, a trzecie przypadło Zbigniewowi Kuśmierkowi. Nagrody ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa wręczył wicestarosta Jacek Bakalarczyk, który obserwował zmagania uczestników.

Cieszę się, że mogliśmy się spotkać. Naszą rolą jako samorządu jest wspieranie ważnych inicjatyw życzę wam, żeby środowisko naturalne, o które tak bardzo się troszczycie było czyste i zapewniło jak najmniej problemów z utrzymaniem pasiek. Wyrażam wielki szacunek i uznanie za ciężką i żmudną pracę dla wszystkich pszczelarzy- podkreślił podczas spotkania wicestarosta Jacek Bakalarczyk.

„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”- już Albert Einstein zdawał sobie sprawę i głośno mówił o tym, jak ważna jest rola pszczoły w naszym życiu. Stanowią one niezwykle istotny element ekosystemu, a ich rola w środowisku naturalnym jest bardzo rozległa. Pamiętajmy, że pszczoły zapylają nie tylko rośliny, z których korzystają ludzie. Wiele gatunków niejadalnych dla człowieka, stanowi pożywienie dla dzikich zwierząt. Dlatego tak ważne jest wspieranie pszczelarzy w ich misji.