Fundacja Nauka i Kultura z Krakowa wraz z Centrum Kształcenia Zawodowego w Bełchatowie od roku 2015 prowadzi akcję zbiórki plastikowych zakrętek na terenie powiatu bełchatowskiego, w którą zaangażowane są przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe, firmy prywatne, urzędy, instytucje, biura, uczelnie oraz osoby prywatne. Pod Honorowym Patronatem Starosty Bełchatowskiego  „Zakręcona pomoc” – bo tak nazwano akcję zbiórki zakrętek – wspomogła już 6 dzieci z terenu naszego powiatu. 
główne
"Zbieramy nakrętki i zamieniamy je na realną pomoc! Taki cel przyświecał nam, gdy podjęliśmy decyzję o zakupie metalowego serca, które znajduje się pod głównym budynkiem starostwa. Ku naszej wielkiej radości serce napełnia się plastikowymi nakrętkami w błyskawicznym tempie, a przy okazji realizujemy  misję ekologiczną, bo również w tym momencie segregujemy śmieci, a to jest realna pomoc dla nas wszystkich "- dodała Dorota Pędziwiatr, Starosta bełchatowski.

Pierwsza akcja „Zakręcona pomoc dla Mateusza” rozpoczęta w 2015 okazała się dużym sukcesem. Zebrano wówczas 3212 kg zakrętek i zakupiono matę ozonową do kąpieli leczniczych.
Kolejne akcje za każdym razem kończyły się coraz to większym sukcesem: „Zakręcona pomoc dla Amelki” – 5,5 tony, zakupiono pionizator, „Zakręcona pomoc dla Patrycji” – 4100 kg, zakupiono rotor do ćwiczeń mięśni rąk i nóg oraz komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niepełnosprawnych, „Zakręcona pomoc dla Ani” – Ania w międzyczasie zmarła, zebrane zakrętki przekazano na nową akcję „Zakręcona pomoc dla Filipa”, podczas której zebrano 4720 kg zakrętek i zakupiono rękawicę stymulującą pracę niewładnej ręki. Ostatnia edycja, zakończona w październiku 2020r. pod nazwą „Zakręcona pomoc dla Alanka” pozwoliła uzbierać ponad 3000 kg zakrętek, ze których sprzedaży zakupiono Mówik wspomagający mowę a tym samym kontakt autystycznego dziecka z rodzinom i rówieśnikami.

Dla Przemka udało na się zebrać 4 tony zakrętek i tym samym zakupić upragniony wózek.

Razem we wszystkich akcjach uzbierano ok. 25 ton plastikowych zakrętek. Na nową akcję, tym razem dla Oliwiera, który potrzebuje podnośnika otrzymaliśmy już 600 kg.
Oliwier urodził się jako zdrowe dziecko. W wyniku nieszczęśliwego wypadku doznał rozległego urazu czaszkowo – mózgowego. Niedowład spastyczny czterokończynowy sprawił, że Oliwier porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga całodobowej opieki. Pomimo niepełnosprawności Oli jest bardzo pogodnym dzieckiem. Uwielbia słychać muzyki i grać na tablecie, chętnie uczestniczy w zajęciach. Oliwier mino swojego młodego wieku – 13 lat – jest bardzo wysoki i ciężki. Podnośnik bardzo ułatwiłby wykonywanie codziennych czynności związanych z opieka nad Oliwierem. Zbierane zakrętki mają przyczynić się do pomocy rodzinie Oliwiera w zakupie wymarzonego sprzętu.
 


Centrum Kształcenia Zawodowego
w Bełchatowie
foto-:A. Michel