Mięso wołowe na trzy sposoby

Wołowina to mięso, które jest znacznie zdrowsze od królujących na naszych stołach wieprzowiny oraz drobiu. Zawiera ona mnóstwo żelaza. Odpowiednio przygotowana smakuje wyśmienicie. Potrawy z wołowiny, które cieszą się dużą popularnością w Polsce, to flaczki wołowe i tatar – niestety jadany raczej od święta. Czas to zmienić. Z wołowiny możemy przyrządzić mnóstwo przepysznych potraw. Poniżej znajdziemy potrawy z wołowiny, które mogą nas zainspirować. 

Zupa z wołowiny

Flaczki wołowe są wyśmienite. Nie ma się co oszukiwać – są one ciężkostrawne. Warto sięgnąć po dobrej jakości mięso wołowe i ugotować z niego lekką zupę z wołowiny z dodatkiem świeżych warzyw. Niestety mięso wołowe potrzebuje dużo czasu na obróbkę termiczną. Aby rozpływało się ono w ustach, możemy je gotować nawet do dwóch godzin. Jeśli gotujemy zupę z pręgi wołowej, jej czas gotowania to 4-5 godzin.

Dlatego gotując zupę na wołowinie warto ugotować dużą ilość mięsa wołowego. Część mięsa oraz wywaru można zużyć od razu, a resztę mrozimy w litrowych pojemnikach. Zapasy przydadzą się nam w dni, kiedy to nie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na stanie w kuchni i gotowanie czasochłonnych potraw. Wystarczy wyciągnąć wówczas zamrożony wcześniej bulion z mięsem i wrzucić do niego warzywa, jakie będziemy mieli pod ręką. Jakie warzywa nadają się jako dodatek do zupy z wołowiny? Do zupy z wołowiny możemy wrzucić większość warzyw. Najpopularniejsze to:

  • kalafior;
  • brokuł;
  • zielona fasolka;
  • ziemniaki;
  • brukselka.

Warzywa te możemy stosować pojedynczo lub połączyć razem – powstanie wówczas zupa jarzynowa na wywarze wołowym. Zupę wołową z warzywami możemy doprawić cytryną. Danie to sprawdzi się zarówno w zimie, jak i w lecie. Jeśli lubimy gęste zupy, można ją zaciągnąć zasmażką sporządzoną z masła oraz mąki pszennej.

Rolady wołowe oraz gulasz wołowy

Rolady wołowe oraz gulasz wołowy są nieco cięższe niż zupa wołowa. To idealne dania na zimowe dni. Rolady smarujemy musztardą i posypujemy solą oraz świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Niezwykle ważny jest farsz do rolad. Składa się on z boczku, cebuli oraz ogórków kiszonych. Mięso podsmażamy na złocisty kolor na rozgrzanej patelni z tłuszczem. Następnie dodajemy wodę oraz odrobinę wina i dusimy, aż będzie ono miękkie. Czas duszenia mięsa wołowego to 90-120 minut. Gdy mięso jest gotowe, przyrządzamy zasmażkę, która rozprowadzamy wywarem z mięsa. Na 0,5 litra sosu potrzebujemy zasmażkę z dwóch łyżek masła oraz dwóch płaskich łyżek mąki. Tak przygotowane danie najlepiej smakuje z ziemniakami lub z kluskami śląskimi. Świetnie sprawdzi się ćwikła lub ogórki kiszone.

Informacje dodatkowe: Więcej przepisów o mięsie znajdziesz na stronie Bracia Budnik - sprawdź, jakie potrawy możesz przygotować

Niestety mięso wołowe gotuje się znacznie dłużej, niż wieprzowinę oraz drób. Być może z tego tez powodu tak rzadko po nie sięgamy. Kolejnym powodem może być wysoka cena. Na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomi, jak ważne dla naszego zdrowia jest zdrowe odżywianie. Spożycie mięsa powinniśmy ograniczyć do minimum. Jeśli po nie sięgamy, powinno to być zdrowe mięso dobrej jakości. Czas, jaki potrzebujemy na przygotowanie potrawy z mięsa wołowego, możemy nieco skrócić. Pomoże nam w tym szybkowar.