Wszystko o zakładaniu trawnika

Wiele osób zakładających własne ogródki marzy o zdrowym, zadbanym oraz odpornym na wydeptywanie trawniku. Późna wiosna to najlepszy czas na zakładanie trawnika z siewu. Jest to zgodny moment z biologicznym rytmem życia traw. Właśnie wtedy nasiona naturalnie kiełkują. Poniżej dowiesz się więcej na temat zakładania trawnika.

Na początku oczywiście musimy odpowiednio przygotować miejsce pod nasz trawnik. Warto zaopatrzyć się we właściwą mieszkankę traw, która dostosuje się do wymagań siedliskowych i sposobu użytkowania trawnika. Ziemię należy przekopać tylko wtedy, gdy powierzchnia ziemi jest wolna od chwastów. Mowa o chwastach jednorocznych, jak i wieloletnich.

Mając do czynienia ze starym trawnikiem lub zachwaszczonym fragmentem ogrodu, warto 3 tygodnie przed przekopywaniem terenu zastosować herbicyd zmieszany z siarczanem amonu. Należy opryskać całe rośliny, aby ciecz dostała się do nich przez aparaty szparkowe. Po tygodniu na roślinach widoczne będą żółknięcia, a po trzech tygodniach powinny być one już zaschnięte. Później konieczne jest rozsypanie na powierzchni substratu torfowego, rozłożonego kompostu oraz obornika w dawce mniej więcej 200kg na 100m2. Dobre nawożenie jest bardzo ważne na słabych glebach.

Nawożenie

Następnym naszym krokiem będzie rozsypanie nawozu wieloskładnikowego. Ważne jest także wyrównanie powierzchni, w ten sposób nawóz zostanie wymieszany z wierzchnią warstwą gleby. Później lekko ubijamy powierzchnię depcząc lub wałując miejsce na nasz trawnik. Po ubiciu gleby należy zlać wodą powierzchnię naszego przyszłego trawnika. W ten sposób odkryjemy wszelkie nierówne fragmenty. Wszystkie nierówności albo rozgrabiamy, albo dosypujemy do nich ziemię. Dzięki tak dobrze przygotowanej glebie możemy powoli zabierać się za wysiew mieszkanki traw.

Wysiew trawy

Trawę sieje się najlepiej w bezwietrzny oraz pochmurny dzień. Najlepiej jest wysiewać rzutowo, pamiętając o równomiernym rozsypywaniu nasion po powierzchni gleby. Dzięki temu trawnik będzie zwarty oraz gęsty. Jeżeli nie masz doświadczenia w ręcznym wysiewie, świetnym pomysłem będzie użycie specjalnego siewnika. Dzięki niemu dokładniej i równomierniej rozsypiesz nasiona. Wysiane nasiona powinniśmy lekko przysypać ziemią. Najlepiej jest użyć do tego grabi.

Kolejnym krokiem będzie udeptywanie ziemi wałem lub deseczką. Następnie podlewamy drobną kroplą nasz trawnik, aby nie wypłukać nasion. Dobrym pomysłem jest rozłożenie włókniny na trawniku, aby utrudnić ptakom wybieranie nasion.

Ostatnie czynności

Po tych wszystkich krokach pamiętajmy o systematycznym zraszaniu powierzchni trawnika. Zapewni to odpowiedni jego wzrost. Po 2 tygodniach możemy się spodziewać pierwszych efektów. W tym czasie nie możemy dopuścić do przesuszenia gleby. Wszystkie nasiona powinny wzejść po 4 tygodniach. Jeśli się to nie stało, powinniśmy wykonać siew uzupełniający. Gotowy trawnik powinniśmy przycinać chociaż raz w tygodniu.