Święto Narodowe Trzeciego Maja po raz pierwszy ustanowiono w 1919 rokuŚwięto Narodowe Trzeciego Maja po raz pierwszy ustanowiono w 1919 roku

 

Zbliżają się Narodowe Święto Trzeciego Maja oraz Dzień Flagi RP. W najbliższą niedzielę w kościele na os. Dolnośląskim odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, a w mieście tradycyjnie zawieszone będą biało-czerwone flagi.

 

 

Na przebieg oficjalnych obchodów 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wpływ ma ogólna sytuacja epidemiczna w kraju. Ze zrozumiałych względów nie odbędą się – tak jak to miało miejsce w ubiegłych latach – ani sportowe, ani kulturalne wydarzenia towarzyszące. Nie zmienia to faktu, że bełchatowianie pamiętają o istotnych dla kraju wydarzeniach.

 

Dlatego też, w niedzielę, 3 maja, w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Początek o godz. 11.30. Przy kościele na os. Dolnośląskim znajduje się tablica upamiętniającą uchwalenie tej ważnej ustawy z 1791 roku. Przed mszą św. przedstawiciele miasta w imieniu mieszkańców złożą pod nią symboliczną wiązankę.

 

Tradycyjnie na ulicach, budynkach magistratu i miejskich placówek pojawią się flagi narodowe, które przypominać mają o tradycjach i wartościach patriotycznych

.

Uchwalona w 1971 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa. Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowione zostało w 1919 roku, po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku. Przywrócono je dopiero ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Data święta flagi – 2 maja - też nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Dzień Flagi RP obchodzimy od 2004 roku, ale warto pamiętać, że ustawę sejmową o fladze narodowej mamy od 1 sierpnia 1919 roku.


KZB