Powiat Bełchatów: Szkoły i profile - wyniki rekrutacji
Przedstawiamy wyniki rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego.
Rekrutacja po gimnazjum
Do liceum wyraziło swój akces 311 absolwentów gimnazjum zakwalifikowanych zostało 276 uczniów do 10 oddziałów.
Największa popularnością cieszył się oddział menadżerski z językiem angielskim w I LO. Wybrało go w pierwszej preferencji 40 uczniów. Do oddziału medycznego z matematyką z Bronka” chciało pójść 32 uczniów. Największy próg punktowy był do klasy matematyczno fizycznej z informatyką i wynosił 125,8 pkt.
W Kochanowskim największą popularnością cieszyła się klasa społeczno prawna
(z podziałem na przedmiot do wyboru historię lub geografię), którą wybrało 41 uczniów w pierwszej preferencji. Nie utworzy się klasa sportowa z piłką siatkową, ponieważ wybrało ją tylko 8 osób (wymagane minimum aby powstała klasa sportowa to 20 uczniów) ani klasa politechniczna z geografią, którą wybrało tylko 7 uczniów. Najwyższy próg punktowy obowiązywał w klasie społeczno prawnej z historią 115,4 pkt.
W IV LO w ZSP nr 3, tzw. mundurówce na 38 chętnych przyjęto 30, w podziale na klasę policyjną 20-osobową (26 chętnych) i 10 osobową wojskową (12 chętnych). Klasą strażacka nie miała żadnego zainteresowania. Wystarczyło mieć 70,8 pkt, aby dostać się do IV LO.
Do technikum wyraziło swój akces 271 absolwentów gimnazjum zakwalifikowanych zostało 294 do 10 oddziałów. Największa popularnością już od wielu lat cieszy się technik informatyk w ZSP nr 3. Wybrało go w pierwszej preferencji 47 uczniów, dlatego udało się utworzyć 1,5 oddziału w tym zawodzie. Pełny oddział będzie również miał technik elektryk. W ZSP 3 powstanie 5 oddziałów z 7 -ma zawodami technicznymi (2 oddziały pełne i 3 łączone).
W Technikum Ekonomiczno Hotelarskim największą popularnością cieszył się technik logistyk (28 uczniów w I preferencji wybrało ten oddział) i technik hotelarstwa (27 chętnych). Powstaną 4 oddziały , gdzie uczniowie będą się uczyć w 7 zawodach, 3 oddziały łączone i 1 pełny logistyków.
W Technikum Mechanicznym w ZSP w Zelowie wszystkie 3 zawody techniczne cieszyły się uznaniem. Powstanie klasa łączona o zawodach: technik: pojazdów samochodowych, mechanik, informatyk.
Do branżowej szkoły I stopnia wyraziło swój akces 111 absolwentów gimnazjum zakwalifikowanych zostało 115 do 5 oddziałów.
W SBIst. Nr 1 w ZSP 3 powstaną 2 oddziały łączone o zawodach: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych oraz operator obrabiarek skrawających i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Dwa zawody nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem (ślusarz 3 osoby i monter sieci i instalacji sanitarnych, tzw. hydraulik 3 osoby).
W SBIst. Nr 2 w ZSP 4 powstanie 1 oddział łączony o zawodach: fryzjer i kucharz.
W SBIst. w ZSP w Zelowie powstaną 2 oddziały łączone w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych z klasą wielozawodową, oraz ślusarz z elektromechanikiem pojazdów samochodowych. Nie powstanie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych (4 chętnych).
Szkoły prowadzone przez Powiat Bełchatowski dysponują 47 miejscami wolnymi, 12 w technikum i 35 w szkołach branżowych. Istnieje również możliwość zwiększenia liczebności w oddziałach liceum ogólnokształcącego (z 24 do 30 uczniów).
Rekrutacja po szkole podstawowej
Do liceum wyraziło swój akces 350 absolwentów szkół podstawowych zakwalifikowanych zostało 312 do 12 oddziałów.
Największą popularnością cieszyło się II Liceum Ogólnokształcące, w którym powstanie 6 oddziałów. Do tzw. Kochanka” chciało pójść 180 uczniów. Najbardziej obleganym był oddział biologiczny z chemią. Wybrało go w pierwszej preferencji 45 uczniów Pozostałe oddziały cieszyły się także dużym zainteresowaniem, około 30 uczniów wybierało każdy z oddziałów. Klasa sportowa nie zostanie otwarta w nowym roku szkolnym, ponieważ akces wyraziło do niej 11 uczniów (wymagane minimum, aby powstała klasa sportowa to 20 uczniów) oraz klasa biologiczna z fizyką (tylko 6 chętnych). Największy próg punktowy był do klasy matematycznej z językiem angielskim i informatyką i wynosił 129,15 pkt. Ze wszystkich 156 osób zrekrutowanych tylko 5 miało poniżej 100 pkt.
W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie 5 oddziałów. Największą popularnością cieszyła się klasa biomedyczna z matematyką (36 chętnych). Nie utworzy się klasa politologiczno prawna z wiedzą o społeczeństwie, ponieważ wybrało ją tylko 9 osób. Najwyższy próg punktowy obowiązywał w klasie menadżerskiej z j. angielskim 128,1 pkt.
W IV LO w ZSP nr 3, tzw. mundurówce na 45 chętnych przyjęto 30, w podziale na klasę policyjną 20-osobową (31 chętnych) i 10 osobową wojskową (12 chętnych), klasy strażackiej nie udało się utworzyć, gdyż wybrało ją tylko 2 uczniów. Wystarczyło mieć 72,8 pkt, aby dostać się
do IV LO.
Do technikum wyraziło swój akces 260 absolwentów szkoły podstawowej zakwalifikowanych zostało 262 do 9 oddziałów.
Największą popularnością już od wielu lat cieszy się technik informatyk w ZSP nr 3. Wybrało go w pierwszej preferencji 44 uczniów, co pozwoliło na otwarcie 1,5 oddziału w tym zawodzie. Pełny oddział będzie również miał technik energetyki odnawialnej. W ZSP 3 powstanie
5 oddziałów z sześcioma zawodami technicznymi (3 oddziały pełne informatyk, energia odnawialna i elektryk i 2 łączone). Nie powstanie klasa technika elektronika, ponieważ tylko 1 uczeń wybrał w pierwszej preferencji ten zawód.
W Technikum Ekonomiczno Hotelarskim największą popularnością cieszył się technik logistyk (22 uczniów w I preferencji wybrało ten oddział). Powstaną 3 oddziały , gdzie uczniowie będą się uczyć w 6 zawodach. Nie utworzono technika usług fryzjerskich.
W Technikum Mechanicznym w ZSP w Zelowie technik informatyk cieszył się największym zainteresowaniem i taki oddział powstanie. Pozostałe zawody wybierało odpowiednio: technik pojazdów samochodowych 1 osoba i technik mechanik 3 osoby.
Do branżowej szkoły I stopnia wyraziło swój akces 133 absolwentów szkoły podstawowej zakwalifikowanych zostało 150 do 5 oddziałów.
W SBIst. Nr 1 w ZSP 3 powstaną 2 oddziały łączone o zawodach: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych oraz operator obrabiarek skrawających i monter zabudowy. 2 zawody nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem (ślusarz 3 osoby i monter sieci i instalacji sanitarnych, tzw. hydraulik 4 osoby).
W SBIst. Nr 2 w ZSP 4 powstanie 1 oddział łączony o zawodach: fryzjer i kucharz.
W SBIst. w ZSP w Zelowie powstaną 2 oddziały łączone w zawodach: ślusarz z klasą wielozawodową oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych z mechanikiem pojazdów samochodowych i elektromechanikiem pojazdów samochodowych.
Szkoły prowadzone prze Powiat Bełchatowski dysponują 24 miejscami wolnymi, 6 w liceum ogólnokształcącym, 8 w technikum i 10 w szkołach branżowych. Istnieje również możliwość zwiększenia liczebności w oddziałach liceum ogólnokształcącego (z 24 do 30 uczniów). W szkołach dla młodzieży prowadzonych przez Powiat Bełchatowski zostanie utworzonych o 23 oddziałów więcej w porównaniu do roku szkolnego 2018/19.
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, powiat-belchatowski.pl/, powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/szkoly-i-profile-wyniki-rekrutacji-r15605
Autor: krystian