Remont ulicy Cegielnianej doprowadził do odkrycia historycznych obiektów. Do wzmocnienia mostu użyto macew, pochodzących z żydowskiego cmentarza.

 
zdjęcie
O tym, że most na ulicy Cegielnianej jest zbudowany z żydowskich nagrobków mówiono od dawna, prace remontowe to potwierdziły. Dlatego przy inwestycji uczestniczył także archeolog i konserwator zabytków. Żydowski cmentarz powstał w 1895 roku, teren ten obecnie znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Włókniarzy. Szacuje się, że na cmentarzu mogło znajdować się nawet kilkaset macew, które w czasie okupacji użyto do licznych robót drogowych, mostowych, a nawet robiono z nich żarna do mielenia ziarna.
Zobowiązaliśmy się do zabezpieczenia znaleziska i przetransportowania ich w najbliższych dniach, w miejsce wskazane przez Gminę Wyznania Żydowskiego- mówi Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie.
Prace przy Cegielnianej są kontynuowane, most zyska nowe parametry, droga zostanie poszerzona, powstanie także chodnik i ścieżka rowerowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec października.