Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: słupki rtęci podskoczyć mogą nawet do 33 stop. CelsjuszaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: słupki rtęci podskoczyć mogą nawet do 33 stop. Celsjusza

 


Przed nami bardzo gorące dni. Żar lać się będzie z nieba, temperatury w cieniu mają znacznie przekroczyć 30 stop. Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Alerty obowiązują od 25 do 26 czerwca. Pamiętajmy o piciu wody i chłodzeniu się, m.in. przy miejskich kurtynach wodnych.

 

 
Jak mówią synoptycy, tegoroczny czerwiec zapisze się w historii jako wyjątkowo gorący. W związku z nadchodzącą falą upałów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia dla 18 powiatów w województwie łódzkim, w tym dla powiatu bełchatowskiego. Ostrzeżenie takie pojawia się zawsze wtedy, gdy prognozowane warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.


Szczególną ostrożność powinniśmy zachować od wtorku, 25 czerwca, od godz. 14 do środy, 26 czerwca, do godz. 18. Prognozuje się, że słupki rtęci we wtorek podskoczą do 31 stop. Celsjusza, a w środę nawet do 33 stop. Celsjusza. Również w nocy temperatura będzie wysoka, oscylować będzie między 18 a 20 stop. Celsjusza.


W trosce o zdrowie bełchatowian miasto przygotowało m.in. kilka kurtyn wodnych, dzięki którym schłodzimy i orzeźwimy się. Stanęły one m.in. na os. Przytorze – w okolicach Szkoły Podstawowej nr 13, na os. Dolnośląskim – w pobliżu lodowiska miejskiego, na placu Narutowicza – w sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury oraz przy szkołach nr 12 na os. Binków, nr 1 na os. Okrzei, nr 3 na os. Żołnierzy POW.


Warto też pamiętać, że można skorzystać z dwóch ulicznych zdrojów ustawionych na pl. Narutowicza i Placu Wolności. Chłodna i zdrowa, pitna woda pomoże na pewno przerwać te największe upały. Przypomnijmy, że poidełka wyposażone są również w specjalne miski dla czworonogów.


Na skutki upałów najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. To im zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Uprzedźmy, tłumaczmy, przypominajmy naszym pociechom i seniorom, jak właściwie dbać o siebie, gdy temperatura przekracza 30 stop. Celsjusza. Sami też nie zapominajmy o podstawowych zasadach.

Jak dbać o siebie podczas upałów?


• Nie wychodźmy na słońce, szczególnie w najbardziej upalnej porze dnia, czyli między godz. 11 a 16.
• Pijmy bardzo dużo wody, zrezygnujmy przy tym ze słodkich napojów oraz alkoholu.
• Pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
• Jeśli wybieramy się w podróż, zaplanujmy ją na godziny popołudniowe, a w drodze róbmy częstsze przerwy na regenerację;
• W ciągu dnia nie otwierajmy okien, mieszkania wietrzmy wieczorem.
• W godzinach największego nasłonecznienia nie trenujmy intensywnych sportów na zewnątrz.
• Rozsądnie gospodarujmy wodą.
• Szukajmy ochłody w pomieszczeniach klimatyzowanych.

W czasie upałów pamiętajmy też o naszych zwierzętach. Jeśli przebywają one na co dzień na zewnątrz, pomyślmy o przygotowaniu im zacienionych miejsc, w których będą mogły się schronić przed słońcem. Nie zapominajmy o zapewnieniu stałego dostępu do wody. W czasie największego nasłonecznienia nie zabierajmy naszych czworonożnych pupili na długie spacery.

Sytuację pogodową przez całą dobę monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

KZB