84. rocznica Zbrodni Katyńskiej - Powiat Bełchatów oddaje hołd
Zbrodnia Katyńska nieustannie przypomina o mrocznych kartach historii. W 84. rocznicę tej tragedii, mieszkańcy naszego powiatu zgromadzili się, by oddać hołd ofiarom i przypomnieć o znaczeniu prawdy i sprawiedliwości.
  1. W Bełchatowie odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
  2. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr oraz inne osoby publiczne przemawiały na temat konsekwencji totalitaryzmu i znaczenia pamięci historycznej.
  3. Podczas ceremonii wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju” osobom zasłużonym w wychowywaniu młodzieży w duchu patriotycznym.
  4. Uczestnicy wzięli udział w mszy świętej i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary.

W przemówieniu Starosta Dorota Pędziwiatr podkreśliła, że "Pamięć o tym, do czego prowadzi totalitaryzm, kłamstwo, przemoc i pogarda dla człowieczeństwa, dla ludzkiej wolności i godności, jest naszym szczególnym obowiązkiem. Tym bardziej w czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą nadal nie jest spokojnie, kiedy wskutek trwającej inwazji imperialistycznej Rosji, giną tysiące obywateli Ukrainy – żołnierzy i cywilów." Ta refleksja nie tylko oddaje hołd ofiarom, ale również przypomina o bieżących wydarzeniach politycznych i społecznych, które mają bezpośredni wpływ na nasze życie.

Podczas uroczystości major Ryszard Śniegoski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu wręczył medale „Za zasługi dla obronności kraju” Lucynie Cugier i Krystynie Daniłowicz, które wychowały swoich synów w duchu patriotycznym. Starosta Bełchatowski złożyła odznaczonym gratulacje i podziękowania za ich trud i zaangażowanie.

Obchody zakończyły się apelem poległych, a następnie uczestnicy mieli okazję do refleksji podczas montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar „Golgoty Wschodu” były momentami, które pozwoliły społeczności lokalnej na wspólne przeżywanie tej ważnej rocznicy.

Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Starostwa Bełchatowskiego, Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego oraz Dowódcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Bełchatowie. Dzięki ich zaangażowaniu mieszkańcy mogli razem upamiętnić te bolesne wydarzenia historyczne, co jest wyrazem dbałości o lokalną pamięć i tożsamość.


Opierając się na: Powiat Bełchatów