UM Bełchatów: Motocyklowa wyprawa z zieloną energią w tle

3 min czytania

Motocykliści mają do pokonania ponad 4,5 tys. km

21 pracowników bełchatowskiej kopalni wyruszyło motocyklami do Skandynawii. Cel jest jeden - przekonać się, jak wygląda energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. W zorganizowanie rajdu włączyło się także miasto.

Dla naszego miasta, regionu i województwa, transformacja sektora energetycznego może być ogromnym wyzwaniem. Dzisiaj bowiem bełchatowski kompleks energetyczny, w skład którego wchodzą kopalnia i elektrownia, dostarcza ok. 20 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce. Ponadto to najwięksi pracodawcy w Łódzkiem. Oznacza to, że transformacja może być procesem złożonym i długotrwałym. Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Dla regionu bełchatowskiego, a tym samym także dla Bełchatowa, oznacza to blisko 370 mln euro na transformację energetyczną. Do województwa łódzkiego trafi rekordowa kwota blisko 3 mld zł euro.

- Trzeba maksymalnie wykorzystać środki, jakie przyznano nam w ramach sprawiedliwej transformacji. Pomysłów mamy sporo, podejmujemy szereg inicjatyw i działań, by nasze miasto było jak najlepiej przygotowane do odejścia od węgla. Cieszymy się także z każdej oddolnej inicjatywy, jaką w tym kierunku podejmują różne organizacje i stowarzyszenia. Chcemy wspólnie dostosować się do tego, co czeka Bełchatów w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Jedną z takich inicjatyw jest właśnie motocyklowy rajd do Skandynawii, jaki zorganizowali pracownicy bełchatowskiej kopalni. Jak podkreślają, jako górnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że podbełchatowskie złoża węgla brunatnego kiedyś się skończą. I tutaj powstaje pytanie: co dalej? Decyzja o zakończeniu wydobycia węgla brunatnego będzie niosła konkretne skutki gospodarcze i ekonomiczne nie tylko dla miasta, ale przede wszystkim dla pracowników sektora energetycznego. Dlatego chcemy, aby o tym, jakie są plany na przyszłość naszego miasta, rozmawiać także z nami. odbije się na tych pracownikach tłumaczy Tomasz Szczepaniak, pracownik KWB Bełchatów i prezes sekcji Motobrunatni”. - Bełchatów ma ogromny potencjał, który trzeba odpowiednio i mądrze wykorzystać. Uważamy, że to musi być jednak wspólny wysiłek całej społeczności. Mam tu na myśli nas, pracowników kopalni i elektrowni, ale także samorząd, firmy, organizacje i stowarzyszenia. Wszyscy musimy wypracować ciekawe pomysły, które ułatwią nam przejście przez transformację. Mamy nadzieję, że nasz rajd będzie takim symbolicznym kamyczkiem wrzucanym do jeziora, z którego kiedyś powstanie piękna, zazieleniona wyspa i że to będzie właśnie Bełchatów dodaje Arkadiusz Błaszczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Górnictwa koło KWB Bełchatów.

Motocykliści mają do pokonania ponad 4,5 tys. km. Na swoich maszynach odwiedzą Norwegie, Szwecję i Danię. Zgodnie z założeniami rajdu, w którego organizacji pomogło także miasto Bełchatów, uczestnicy wyprawy będą odwiedzać miejsca, które od lat produkują zieloną” energię.

Wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz mówił o inicjatywach związanych z transformacją energetyczną

Uczestnicy wyprawy odwiedzą Norwegię, Szwecję i Danię

Miasto Bełchatów, belchatow.pl/aktualnosci/motocyklowa-wyprawa-z-zielona-energia-w-tle

Autor: krystian