Jakie zachowania młodych ludzi są demoralizacją w świetle prawa ? Jakie konsekwencje mogą spotkać nieletnich za naganne zachowanie? Dlaczego nie warto palić? Na te pytania odpowiadał dziś st.insp. Dariusz Opałka z Zespołu ds. Nieletnich i Profilaktyki Straży Miejskiej w Bełchatowie, który spotkał się z uczniami z ponad dziesięciu klas w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1.
glowne2
Celem spotkania funkcjonariusza Straży Miejskiej z uczniami w ZSP nr 1 była profilaktyka i uświadomienie młodzieży co wolno jej robić, a które zachowania spotkają się z karą. - Restrykcje będą zaostrzone, dlatego bądźcie roztropni i rozważni, by nie mieć kłopotów i konfliktów z prawem – ostrzegał st.insp. Dariusz Opałka z Zespołu ds. Nieletnich i Profilaktyki Straży Miejskiej w Bełchatowie. Strażnik przytoczył przykłady z przepisów prawa, jak też z zawodowego doświadczenia, które przez stróżów prawa są najczęściej spotykane. Bywa, że młodzi ludzie są zaskoczeni, że dane zachowanie może być ukarane.
 
- Głośne słuchanie muzyki, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, śmiecenie w miejscu publicznym, a nawet niewłaściwe korzystanie z ławki w parku może być ukarane co najmniej mandatem – powiedział D. Opałka - Młodzi ludzie uwielbiają siadać nie na ławce, a na jej oparciu. Miejcie świadomość, że to nie jest właściwe. Nie uratuje was tłumaczenie, że ławka była mokra. Weź chusteczkę i ją wytrzyj. To nie jest trudne. Dacie sobie z tym radę, jestem przekonany.

Dużo czasu poświęcono paleniu papierosów. Zjawisko ma co najmniej dwa aspekty: zdrowotny i prawny. Dotyczy to także używania e-papierosów, które przez prawo traktowane są tak samo, jak wyroby tytoniowe. Strażnik uświadomił uczniów, że zabronione jest palenie tytoniu w obiektach użyteczności publicznej, do których zalicza się nie tylko mury szkoły, ale również teren wokół szkoły, a więc na boisku i parkingu. Potwierdził, że osoby dorosłe mogą palić tylko w wyznaczonych miejscach, np. w oddaleniu 10 m od przystanków autobusowych.
 
- Zważajcie na swoje zachowanie, które może mieć skutki w waszym przyszłym życiu. W zależności od przewinienia gama restrykcji jest bardzo szeroka, niektóre są bardzo dotkliwe i odbiją piętno na waszym życiu –ostrzegał Dariusz Opałka. - Coraz częściej pracodawcy wymagają zaświadczenia o niekaralności. Wejście w konflikt z prawem może być nie do pokonania przeszkodą w realizacji zawodowej kariery.

Dariusz Opałka z bełchatowskiej Straży Miejskiej prowadzi zajęcia profilaktyczne z młodzieżą od siedemnastu lat. Jak mówi, na wyobraźnię młodych ludzi najlepiej działają konkretne przykłady z życia, których jemu, doświadczonemu strażnikowi, dostarcza wieloletnia praca i własne obserwacje.
W minionym tygodniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z pedagogiem, dotyczących agresji, przemocy, hejtu oraz problemów współczesnej młodzieży.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie