Bełchatów kończy z węglem. Co dalej?

3 min czytania
Bełchatów kończy z węglem. Co dalej?

Bełchatów kończy z węglem. Co dalej?

Z czym kojarzy się Bełchatów? Z pewnością jedną z konotacji jest węgiel brunatny, który na szeroką skalę wydobywa się tu od lat 80. XX w. W niedalekiej przyszłości kopalnia i elektrownia zostaną jednak zamknięte, co zmieni krajobraz gospodarczy i społeczny okolicy. Jak z tym ogromnym wyzwaniem poradzą sobie władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy?

Znaczenie Bełchatowa dla polskiej energetyki

Choć odkrycie złóż węgła brunatnego w powiecie bełchatowskim datuje się stosunkowo niedawno, bo na końcówkę 1960 r., a rozpoczęcie wydobycia dopiero na lata 80. XX w., obecnie wraz z otaczającą je infrastrukturą wydobywczo-energetyczną stanowią one jeden z obszarów, które w największym stopniu decydują o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Właśnie w Elektrowni Bełchatów, z pochodzącego stąd węgla brunatnego, wytwarza się bowiem aż 20% prądu zasilającego gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa działające nad Wisłą. Jednak już niedługo tej energii zabraknie, ponieważ władze samorządowe i państwowe zdecydowały o zaniechaniu wydobycia węgla i produkcji prądu. Wpływ tej decyzji na lokalne społeczności będzie ogromny.

2030 r. właśnie wtedy zostanie wyłączony pierwszy blok Elektrowni Bełchatów, a w następnych latach kolejne, podczas gdy ostatni w 2036 r. Z kolei 2 lata później w 2038 r. przestanie działać tutejsza kopalnia węgla brunatnego. To pokłosie nieprzyznania przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) zgody na powstanie nowej kopalni odkrywkowej Złoczew. Oznacza to de facto zakończenie działalności Kopalni Bełchatów ze względu na brak dostępnych zasobów, a w związku z tym ogromne zmiany społeczno-gospodarcze w regionie.

Zamknięcie elektrowni i kopalni już niedługo

Należy mieć świadomość, że kopalnia wraz z elektrownią to największy pracodawca w regionie i jeden z największych w całej Polsce. Kilka tysięcy bezpośrednio zatrudnionych osób wraz z podobną liczbą kooperantów, dostawców i podwykonawców utrzymujących swoje rodziny już za kilka-kilkanaście lat straci źródło dochodów. Co wówczas? Czy dla większości z nich pozostanie jedynie pomoc społeczna albo zaciąganie kolejnych pożyczek, np. stronie https://sowafinansowa.pl/miasto/belchatow/?

Nie wnikając w zasadność zaniechania wydobycia węgla i produkcji prądu w Bełchatowie, trzeba przyznać, że na władzach, przedsiębiorcach i mieszkańcach już teraz spoczywa ogromna odpowiedzialność za przyszłość regionu. Chodzi przede wszystkim o wymiar ekonomiczny, ponieważ nadchodzące zaprzestanie działalności największego pracodawcy w okolicy siłą rzeczy wymaga podjęcia działań zaradczych i łagodzących skutki decyzji GDOŚ. Władze zdają sobie z tego sprawę, dlatego przygotowały Terytorialny plan sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego”. Czy jego wdrożenie sprawi, że zamiast sięgać po pożyczki na stronie https://sowafinansowa.pl/ranking-chwilowek-od-18-lat/ mieszkańcy Bełchatowa i okolic znajdą inne zatrudnienie po zakończeniu pracy elektrowni?

Co przyniesie przyszłość?

Zgodnie z zawartymi we wspomnianym planie danymi, zamknięcie kopalni i elektrowni ma nie tylko nie mieć negatywnego wpływu w żadnym wymiarze, ale wręcz pozytywny. W strategii wskazuje się na względy środowiskowe i społeczne, a przy tym podkreśla, że obecne zasoby węglowe zostaną zastąpione inwestycjami w odnawialne źródła energii wiatraki czy panele fotowoltaiczne. Czy jednak taka będzie rzeczywistość, a plany władz się ziszczą bez wszystkich potencjalnych problemów wynikających z bezrobocia, ubóstwa i tym samym rosnącego zainteresowania takimi produktami jak pożyczka z 100% przyznawalności czy bez BIK? Czas pokaże.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

belchatowski24_kf