Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) grupy PGE już działa. Bełchatowskie laboratorium wraz z zapleczem naukowo-badawczym ma opracowywać, a potem wdrażać rozwiązania związane z zapobieganiem powstawaniu odpadów oraz ich efektywnym wykorzystaniem. W otwarciu centrum udział wziął m.in. wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.
Nowa inwestycja ma na celu zbliżenie energetyki i ekologii. Dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi w otwartym właśnie Centrum Badań i Rozwoju GOZ mają zostać wypracowane nowe technologie przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów. Specjaliści zajmą się również opracowaniem specjalistycznych rozwiązań dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), w szczególności tych dedykowanych fotowoltaice oraz farmom wiatrowym.
Podczas uroczystego otwarcia prezes PGE Wojciech Dąbrowski, GOZ i centrum badawczo-rozwojowe to jeden z ważnych elementów strategicznego celu całej grupy PGE, jakim jest dojście do neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale nie tylko. – To kolejna z podejmowanych przez naszą grupę inicjatyw, obok otwartego w ubiegłym roku Centrum Rozwoju Kompetencji, które mają wspierać Bełchatów i jego mieszkańców w obliczu transformacji polskiej energetyki. Dziś jesteśmy dynamicznie zaangażowani w ten proces, w najbliższych miesiącach powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, której osią będą właśnie aktywa PGE GiEK S.A. Z pewnością przez kilkanaście najbliższych lat Bełchatów będzie dalej stolicą polskiej energetyki i podstawą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Nasze centrum jest niezwykle ważne, tym bardziej, że rocznie w Polsce produkujemy ok. 20 mln ton ubocznych produktów spalania. Cel środowiskowy, jaki musimy sobie dziś postawić, to bez wątpienia ponowne wykorzystanie tych produktów w gospodarce. I to właśnie tutaj, w Bełchatowie, opracowywane będą służące temu celowi technologie i rozwiązania – podkreślał prezes Dąbrowski.
Szef PGE Ekoserwis Lech Sekyra wskazał, że strategia i działania segmentu GOZ w Grupie PGE jest odpowiedzią na wyzwania transformacji gospodarczej zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie. – Można powiedzieć, że bez wdrożenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego nie przeprowadzimy w efektywny sposób transformacji gospodarczej regionów, w tym także bełchatowskiego. Oszczędne korzystanie ze środków naturalnych, a także ponowne wykorzystywanie produktów ubocznych produkcji oraz odpadów, z pewnością przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2. Liczę, że centrum będzie swoistym kołem zamachowym dla kolejnych inicjatyw oraz inwestycji ważnych dla całego regionu bełchatowskiego – przekonywał prezes Sekyra.
Rolę Bełchatowa w polskiej energetyce, a także jego znaczenie w efektywnej transformacji podkreślał również Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP w sprawach ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. – Polska, a także Bełchatów, od lat udowadniają, że bliskie są im cele zrównoważonego rozwoju. Doskonałym tego przykładem jest chociażby podbełchatowska Góra Kamieńsk, która powstała z urobków. Dziś mamy tam renaturalizację gatunków roślinnych i zwierzęcych, a do tego doskonale działające odnawialne źródła energii i cały czas działającą klasycznie kopalnię węgla brunatnego. Otwierane dziś centrum z pewnością przyczyni się do kontynuacji oraz prężnego rozwijania właśnie zrównoważonego rozwoju, co jest kluczowe w obliczu czekającej nas wszystkich transformacji energetycznej – dodał Paweł Sałek.
Podczas uroczystego otwarcia centrum wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz zwrócił uwagę, że ta inicjatywa to po przyznaniu unijnych środków na transformację energetyczną naszego regionu oraz podpisaniu umowy na rozbudowę linii kolejowej na linii Piotrków Trybunalski – Bełchatów z przedłużeniem do Bogumiłowa kolejna w ostatnich dniach dobra wiadomość dla naszego miasta, a co za tym idzie – także mieszkańców.
– Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że to właśnie Bełchatów będzie łączyć ekonomię i ekologię. Transformacja energetyczna stanowi olbrzymie wyzwanie dla całej polskiej gospodarki, a szczególnie dla regionów węglowych, jakim jest także Bełchatów. Ogromny kapitał ludzki, jaki mamy w Bełchatowie, efektywna i dobra współpraca z władzami województwa oraz rządem, a także całą grupą kapitałową PGE pozwolą sprostać wszelkim wyzwaniom, przed jakimi staje nasze miasto. W imieniu pani prezydent Marioli Czechowskiej oraz swoim dziękuję za wybranie właśnie Bełchatowa jako lokalizacji centrum. Wierzę, że opracowywane tutaj rozwiązania przysłużą się naszemu regionowi – mówi wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.
AP