Bełchatowscy gónicy Barbórkę świętowali w piątek, 2 grudnia. Była tradycyjna pobudka w wykonaniu orkiestry górniczej, msza święta w intencji górników i ich rodzin, a także przemarsz ulicami miasta i uroczysta gala.
Dla wszystkich górników, w tym także pracowników bełchatowskiej Kopalni Węgla Brunatnego, Barbórka to dzień wyjątkowy. W tym roku główne obchody Dnia Górnika miały miejsce w piątek, 2 grudnia. Podobnie, jak w latach poprzednich, rozpoczęły się od tradycyjnej pobudki, którą mieszkańcom Bełchatowa sprawili muzycy orkiestry górniczej, którzy zagrali przed siedzibą spółki PGE GiEK S.A. przy ul. Węglowej, a także na placu Narutowicza. Później, o godz. 9:00, w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Binków odprawiona została uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin. Nabożeństwu, w trakcie którego wprowadzone zostały relikwie św. Barbary - patronki górników, przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Następnie świętujący przeszli do hali widowiskowo-sportowej przy ul. 1 Maja, gdzie odbyła się oficjalna akademia z okazji Dnia Górnika. Były gratulacje, podziękowania i życzenia. Podczas uroczystości, w której udział wzięli m.in. parlamentarzyści, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, przewodniczący bełchatowskiej Rady Miejskiej Piotr Wysocki i licznie zaproszeni goście, wręczone zostały także państwowe i branżowe odznaczenia najbardziej zasłużonym bełchatowskim górnikom. 5 odznak honorowych „Zasłużony dla Górnictwa RP, 10 „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów” i 1 „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna”, 7 stopni generalskich oraz 6 górniczych, a do tego medale za długoletnią służbę – 66 złotych, 16 srebrnych i 5 brązowych. W sumie wyróżnionych zostało ponad stu górników.
>>> Zobacz fotogalerię: Barbórka 2022 cz. 1
>>> Zobacz fotogalerię: Barbórka 2022 cz.2
Warto nadmienić, że bełchatowska kopalnia jest liderem górnictwa węgla brunatnego. Obecnie w zakładzie pracuje ponad 4,5 tys. górników, a roczne wydobycie węgla szacuje się na 40 mln ton, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego.
Przypomnijmy, że górnicze święto obchodzone jest od XIX wieku 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary. Jest ona patronką osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów. Bełchatowskie obchody są największymi w województwie łódzkim. W naszym regionie wydobywa się przede wszystkim węgiel brunatny, ale też piasek i kwarc pod Tomaszowem Mazowieckim.
AP