Chwila nieuwagi, brak ostrożności mogły być przyczyną dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych. W obu wypadkach ucierpieli piesi. Szczegółowe okoliczności badają teraz śledczy z bełchatowskiej komendy. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze.
Policjanci z Wydziału do spraw Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym wyjaśniają między innymi okoliczności wypadków drogowych z udziałem pieszych, które miały miejsce wczoraj, 29 listopada 2022 roku w Bełchatowie.
Do pierwszego wypadku drogowego z udziałem dwóch osób pieszych doszło tuż przed godziną 14.00, na drodze na terenie osiedla Dolnośląskiego. Zaalarmowany o zdarzeniu dyżurny bełchatowskiej komendy natychmiast na miejsce skierował policyjne patrole. Pracujący na miejscu policjanci, wstępnie ustalili, że 71-letni kierujący samochodem osobowym marki Mitsubishi, jadąc ulicą Książęcą, w pobliżu bloku oznaczonego numerem 324, nie zachował należytej ostrożności i potrącił pieszych przechodzących przez ulicę. Na skutek obrażeń odniesionych w wyniku zdarzenia poszkodowane osoby - kobieta w wielu 60 lat oraz 56-letni mężczyzna zostali przewiezieni do bełchatowskiego szpitala.
Do drugiego wypadku doszło dwie godziny później na ulicy Wojska Polskiego. Pracująca na miejscu grupa wypadkowa wstępnie ustaliła, że 70-letnia kierująca samochodem marki Renault Clio, jadąca od strony Grocholic, potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych 40-letnią bełchatowiankę. Piesza z urazem nogi została przewieziona do szpitala.
Wszyscy uczestnicy tych zdarzeń drogowych byli trzeźwi.
Przypominamy, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni stosować zasadę zachowania szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania.
Kierowcy prowadząc pojazd bacznie powinni obserwować otoczenie i przewidywać zagrożenie. Zbliżając się do przejść dla pieszych obowiązani są: zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo, ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście, pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Piesi powinni zachować szczególną ostrożność poruszając się drogą, przechodząc przez ulicę oraz w obrębie przejść dla pieszych. Nadal przed wejściem na oznakowane przejście, pieszy ma obowiązek upewnić się, że nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym. Wtargnięcie na jezdnię, jest nie tylko złamaniem przepisów ale bardzo realnie zagraża bezpieczeństwu.
Pieszy przechodząc przez jednie, niezależnie od tego, czy przechodzi przez oznakowane przejście dla pieszych, czy też przechodzi przez ulicę, musi zachować ostrożność i upewnić się, czy swoim zachowaniem nie spowoduje zagrożenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju). Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
- Przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Pieszy winien zatem rozejrzeć się czy nadjeżdżające pojazdy nie są zbyt rozpędzone, upewnić się, że kierowcy udzielają mu pierwszeństwa tj. zwalniają bądź zatrzymują pojazd przed przejściem dla pieszych.
nadkom. Iwona Kaszewska