Na pierwszej po wakacjach sesji radni powiatu zajęli się m.in. petycją dotyczącą drogi Nowy Janów – Kluki, w sprawie której jednogłośnie podjęli stanowisko. Wysłuchali sprawozdania Nadzoru Wodnego o działaniach na obszarze powiatu bełchatowskiego, podejmowanych w roku 2021.
glowne2
Do Rady Powiatu wpłynęła petycja mieszkańców Nowego Janowa i Kuźnicy Kaszewskiej w sprawie remontu drogi powiatowej 1902E na odcinku Nowy Janów – Kluki. Wnoszący zwrócili uwagę, że droga znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu. Nierówności, dziury, koleiny i uskoki stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu po tej drodze. Gwałtownie pogarszający się stan nawierzchni spowodowany jest ruchem ciężarowym, obsługującym strefę przemysłową , powiązaną z zagłębiem górniczo-energetycznym.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Bełchatowie dokonała analizy wniesionej petycji i oceny jej zasadności. Stwierdzono, że petycja częściowo już znalazła uwzględnienie w działaniach Zarządu Powiatu. Powiat Bełchatowski przystąpił aktualnie do realizacji dwóch zadań, polegających na remoncie najbardziej zniszczonych odcinków przedmiotowej drogi. Zwrócono jednak uwagę na potrzebę zintensyfikowania działań mających na celu pozyskanie środków finansowych na remont pozostałych fragmentów, co znacząco wpłynie na zapewnienie bezpieczeństwa i podniesie komfort użytkowników tej drogi.  Rada Powiatu jednogłośnie podzieliła stanowisko komisji.

Radni wprowadzili do uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, zapis o pedagogach specjalnych, którzy od września będą pracować w powiatowych szkołach. Ich pensum dydaktyczne ustalono w wymiarze 22 godziny tygodniowo.

Radni zapoznali się ze sprawozdaniami kierowników nadzoru wodnego z działań podejmowanych na obszarze powiatu bełchatowskiego. Do najczęstszych problemów, z którymi się borykano, były szkody wyrządzone przez bobra europejskiego. Zwierzęta niszczą rosnące w sąsiedztwie cieków drzewa, których gałęzie wykorzystują do budowy tam. Następstwem są wyrwy brzegowe i podtopienia gruntów w sąsiedztwie cieków. Interwencje podejmowano na podstawie informacji z terenu oraz zgłoszeń mieszkańców lub urzędów gmin. Działania nadzoru wodnego polegały na zleceniu firmom zewnętrznym w sumie ponad dwudziestu tam bobrowych.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie