Główne fakty i mity na temat kominków domowych

Na przestrzeni wielu lat pojawiło się mnóstwo mitów na temat kominków domowych. Nic dziwnego, gdyż temat kominków domowych stał się ostatnimi czasy bardzo popularny, a w związku z tym powstaje wiele wątpliwości, które następnie przeobrażają się w mity. W tym artykule postaramy się przedstawić główne mity na ten temat, które poprzemy odpowiednimi faktami. Zachęcamy do dalszej lektury tego artykułu!
Kominek jest czasochłonny
Nic bardziej mylnego! Wiele osób uważa, że ciągłe rozpalanie i gaszenie paleniska pochłania mnóstwo czasu naszego dnia. Jak się okazuje - wcale tak nie jest! Dobre rozpalanie naszego opału to zaledwie kilka minut. Warto tutaj pamiętać, że jeżeli palimy drewnem to musi być ono odpowiednio suche. Zbyt wilgotne drewno będzie ciężkie do rozpalenia, a poza tym generować będzie sporo zanieczyszczeń, które prowadzić mogą do awarii naszej instalacji. Odpowiednie drewno kupisz na stronach do tego przeznaczonych - lub po prostu na niektórych stacjach benzynowych.
Jeżeli chodzi o gaszenie ognia - w ogóle nie musimy się tym martwić. Wystarczy nie podkładać opału, a palenisko wygaśnie samo! Nie ma tutaj więc nic czasochłonnego. Sprawdź te kominki na dolnymśląśku.
Montaż i obsługa jest skomplikowana
Może niegdyś tak było - dzisiaj jednak, ze względu na łatwy i szybki dostęp do specjalistycznej wiedzy nie jest to już problemem. W Internecie jest mnóstwo forów poświęconych w całości kominkom domowym. Poza tym jeżeli decydujemy się na usługi najlepszych fachowców - bardzo często są to usługi kompleksowe. Sprawia to, że montażem zajmą się specjaliści - a Ty będziesz cieszyć się gotowym efektem. Takie usługi bardzo często oferują również serwis i konserwację naszych systemów cieplnych.
Kominki są źródłem brudu i bałaganu
Kolejny mit z którym spotykamy się nadzwyczaj często. Regularnie czyszczone i odpowiednio konserwowane systemy instalacyjne kominka sprawiają, że w żaden sposób nie będą one ingerowały w czystość naszego wnętrza. Poza tym odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni dla kominka czy opału będzie również świetnym krokiem do ogarnięcia całości naszego przedsięwzięcia. Pamiętaj tylko, aby zbyt szybko nie otwierać drzwiczek od paleniska podczas spalania opału - może to spowodować wydostanie się większej ilości zanieczyszczeń do wnętrza domu.
Odpowiednio konserwowany kominek sprawi, że w pomieszczeniu będzie unosiła się tylko przyjemna woń palonego drewna i nie będziecie musieli martwić się zabrudzonymi ścianami. To takie proste!
Kominek domowy to nie oszczędność
I znowu - nic bardziej mylnego. Wiele osób wierzy, że kominek jest niewydajnym i nieefektownym źródłem ciepła. Drewno jest chyba najtańszym opałem dostępnym na rynku - dlatego nic z tych rzeczy nie ma tutaj miejsca. Poza tym do dyspozycji mamy również kominki gazowe, biokominki czy kominki elektryczne. Wszystkie te rodzaje generują maksymalnie mało kosztów dla naszego domu.
Wszystkie omawiane przez nas mity są nieprawdziwe i dalej pozostają tylko mitami. Trzeba jednak pamiętać o regularnej konserwacji naszej instalacji, aby była ona jak najbardziej sprawna i wystarczyła nam na wiele chłodnych, jesiennych wieczorów.
Autor: Materiał partnera