Powiat Bełchatów: Zbiórka zakrętek na wózek dla Przemka

2 min czytania

Serce z metalu stanęło niedawno przed starostwem i służy jako zbiornik na plastikowe nakrętki. Podobne serce wykonali samodzielnie uczniowie, nauczyciele i konserwatorzy w Centrum Kształcenia Zawodowego w Bełchatowie i do niego również można wrzucać zakrętki. Plastikowy surowiec z obu pojemników będzie przekazany odpłatnie firmie recyklingowej. Za te pieniądze zostanie kupiony wózek inwalidzki dla 25-letniego zelowianina, cierpiącego od urodzenia na dziecięce porażenie mózgowe. Akcję kolejny raz koordynuje CKZ.

Przemek ma 25 lat i od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Chłopak nigdy nie chodził i nie mówił. Niedowład czterokończynowy jest przyczyną poruszania się Przemka tylko na wózku inwalidzkim. Pomimo swojej choroby ma dużo energii, lubi uczestniczyć w zajęciach, słuchać muzyki. Chłopak marzy o tym, aby mieć swój nowy wózek. Stary jest zużyty i często się psuje. Czy uda mu się pomóc? Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor bełchatowskiego CKZ, wierzy, że tak.

- Siódmy raz prowadzimy akcję Zakręconej pomocy”, która łączy dwie idee: ekologiczną i charytatywną mówi A. Jędrzejczyk. - Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z powiatowych pojemników na zakrętki. Im więcej ich zbierzemy, tym szybciej pomożemy kolejnej potrzebującej osobie.

CKZ ma obecnie około jednej tony surowca. To zdecydowanie za mało, by kupić Przemkowi wózek, dlatego placówka współorganizuje 23 maja mecz charytatywny. Dochód z imprezy wesprze spełnienie marzenia chłopca. Uczestnicy muszą nie tylko wpłacić wpisowe, ale także dołączyć do tego co najmniej jedną reklamówkę z nakrętkami.

Do pojemników można wrzucać nakrętki po napojach i pastach do zębów, nakrętki niektórych słoików oraz wieczka po opakowaniach kosmetyków i chemii gospodarczej, zatrzaski i szpunty z soków czy mleka. Nakrętki butelek to idealny surowiec wtórny. Nazywa się go HDPE lub MDPE (z ang. High Density PE, to gęsty polietylen, MDPE - Medium Density PE - średnio gęsty polietylen). Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest łatwiejszy niż recykling butelek. Polietylen, zamieniony w granulat, można od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, doniczki, wiadra, łopaty czy rury PCW. Lista przedmiotów, do których produkcji wykorzystuje się ten surowiec, nie ma końca. Firma recyklingowa chętnie przyjmuje plastikowe nakrętki, gdyż jest to surowiec od razu gotowy do przetworzenia. Kilogram zakrętek (wielkość zakrętki po wodzie mineralnej) zawiera ok. 430 sztuk.

A.Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/zbiorka-zakretek-na-wozek-dla-przemka-r16689

Autor: krystian