ZUS z automatu przedłuża orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, kończące się w okresie epidemiiZUS z automatu przedłuża orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, kończące się w okresie epidemii

 

Osoby, które czekają na przedłużenie renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych czy świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące. Taką możliwość dają przepisy uchwalonej 1 kwietnia tarczy antykryzysowej. Waunek jest jeden: wnioski o świadczenie powinny być złożone przed upływem ważności orzeczenia. 

 

Ważność orzeczeń lekarskich z ZUS, których termin upływa w czasie epidemii jest wydłużona o 3 miesiące. Osoby czekające na przedłużenie świadczenia, do którego prawo uzależnione jest od orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, mogą być spokojne. Jeżeli złożyły wniosek o świadczenie przed upływem ważności orzeczenia, ich świadczenie będzie przez ten czas kontynuowane.

 

Orzeczenia wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. zostaną wydłużone na okres kolejnych trzech miesięcy, od dnia upływu terminu ich ważności.

 

Ważne! Warunkiem jest złożenie wniosku o świadczenie na dalszy okres, przed upływem terminu ważności orzeczenia.

 

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których - ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

 

źródło:/ZUS