Budownictwo bardzo często stawać musi przed trudnymi zadaniami, na przykład w kwestii terminowego ukończenia danej budowy. Zazwyczaj terminy wykonania danego budynku są decydujące, aby wygrać dany przetarg. Oczywiście najważniejsza jest cena. Jednak jeśli zleceniodawca zwraca uwagę na szybkość przeprowadzenia robót budowlanych, wówczas wykonawcy prześcigają się w krótkości terminów na wykonanie danej infrastruktury.
Jest to oczywiście niekorzystne dla przebiegu wszystkich prac budowlanych i może doprowadzić do poważnych uchybień. To z kolei może przynieść niekorzystne konsekwencje w trakcie eksploatacji danej infrastruktury. Zatem wybór odpowiedniego wykonawcy jest kluczowy dla przebiegu całego procesu budowlanego. Cena również może okazać się zgubną, jeśli wybierzemy wykonawcę oferującego na przykład bardzo niską cenę. Może się okazać, że w trakcie prowadzonych prac, wykonawca straci płynność finansową i stanie się niewypłacalny, przez co dokończenie budowy zgodnie z planem będzie niemożliwe. Warto zwrócić uwagę na to, aby wykonawca inwestycjami posiadał odpowiednie doświadczenie w branży, a także umiejętności oraz sprzęt i niezbędne narzędzia i przyrządy pozwalające na sprawne ukończenie budowy.
Materiały do konstrukcji
Każda budowla zaczyna się od postawienia odpowiedniej konstrukcji. Konstrukcja ta jest niejako szkieletem, dzięki któremu cała infrastruktura utrzymuje się w niezachwianej formie. Nowoczesne tworzywa konstrukcyjne, jak na przykład tekstolit, wykorzystywane do budowy konstrukcji najczęściej tworzone są z unikalnych materiałów. Pozwala to na stworzenie budowli, której tworzywa konstrukcyjne są niezwykle odporne przede wszystkim na ciężar, jaki będą musiały dźwigać. Jest to podstawowe zadanie, na które przygotowane muszą być tworzywa konstrukcyjne. Ponadto należy wybierać tworzywa konstrukcyjne najwyższej jakości, dzięki czemu będą one trwałe przez bardzo wiele lat, zapewniając tym samym trwałość całej infrastruktury budowlanej. Tym samym tworzywa konstrukcyjne są jednym z najważniejszych elementów w całym procesie budowlany.
Tylko i wyłącznie stabilna konstrukcja przyczynić się może do tego, że budowla będzie stała nienaruszona przez wiele dziesiątek lub nawet setek lat. Każda budowa, zwłaszcza ta, która przeznaczona jest do użytku publicznego, zazwyczaj budowana jest w sposób, który zapewni możliwość wieloletniego użytkowania przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa oraz standardów zgodnych z wymaganiami prawnymi określonymi zarówno przez prawodawstwo krajowe jak i unijne. Z tego względu budownictwo bardzo często jest skomplikowanie uwikłane w. sieć aktów prawnych, które determinują wiele wyborów oraz rozwiązań stosowanych w trakcie budowy. Ponadto branża architektoniczna musi przestrzegać przede wszystkim norm związanych z bezpieczeństwem, aby wszelkie budynki i wszelka tworzona infrastruktura nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia oraz życia ludzkiego oraz aby była w zgodzie z normami oraz przepisami związanymi ze środowiskiem naturalnym.