Rolety i żaluzje posiadają szereg bardzo istotnych funkcji, dzięki którym użytkowanie pomieszczeń domowych staje się jeszcze bardziej przyjemne. Należy jednak wiedzieć, czym dokładnie są, jak wybrać odpowiednie do naszego domu oraz jakie korzyści niosą ze sobą rolety na wymiar. Istnieje bowiem dużo ich rodzajów i okoliczności, w których każdy z nich sprawdza się najlepiej.
Rolety okienne – co to jest?
Rolety okienne stanowią system zasłonowy, który montowany może być zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Oba te warianty posiadają swoje zalety, które przemawiają za ich wyborem, dlatego każdym zajmiemy się po kolei.
Rolety wewnętrzne łączą w sobie funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Pozwalają zasłonić okno, dzięki czemu zyskujemy na prywatności i możemy stale regulować poziom promieni słonecznych dostających się do pomieszczenia. Popularnym rodzajem wewnętrznych zasłon okiennych są rolety bezinwazyjne, których montaż oraz demontaż zajmuje zaledwie kilka minut z uwagi na fakt, że nie wymagają one wiercenia żadnych dziur. Dzięki temu, rolety do okien swoje zastosowanie znajdują na w pomieszczeniach użytkowych, które często poddawane są remontom oraz zmianom wystroju. Można bez problemu ściągnąć je na czas prowadzenia prac i założyć po wszystkim. Dobrze sprawują się również na poddaszach. Aluminiowe rolety dachowe montowane po wewnętrznej stronie okien potrafią zdziałać tam cuda.
Rolety zewnętrzne natomiast stworzone są z myślą o ludziach, którzy wymagają od systemów zasłonowych znacznie więcej. Posiadają one więcej zalet od tych montowanych po wewnętrznej stronie okien, jednakże ich montaż wymaga większych nakładów pracy. Wyróżniamy cztery główne rodzaje rolet okiennych zewnętrznych ze względu na miejsce ich montażu:
- naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
- natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
- podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
- RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
Rolety na wymiar najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu. Możemy wówczas umieścić jej skrzynkę w nadprożu okna, co niesie ze sobą dwie korzyści. Pozwala to ładnie ją zabudować, by nie rzucała się w oczy oraz sprawia, że nie przesłania ona w żadnym calu powierzchni okna, które możemy zasłaniać i odsłaniać w pełnej jego okazałości.
Co się zaś tyczy konstrukcji rolet zewnętrznych, jest ona prosta i nieskomplikowana. W skład jej elementów składniowych wchodzą:
- skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
- prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
- pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
- napęd elektryczny lub manualny
Najbardziej rekomendowanym obecnie napędem jest elektryczny. Zapewnia on dużo większy komfort podczas użytkowania, ponieważ nie musimy podchodzić do okna, by sterować roletą. Wystarczy nacisnąć guzik pilota lub połączyć się za pomocą telefonu czy tabletu. Nowoczesne rolety elektryczne oferują również dużo bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania zwiększające ich potencjał.
Rolety do okien – czy warto?
Warto zainteresować się nabyciem rolet do okien. Wewnętrzne zasłony charakteryzują się pozytywnym wpływem na wystrój wnętrz, łatwym montażem oraz demontażem i chronieniem pomieszczenia przed słońcem oraz niepożądanymi spojrzeniami. Zewnętrzne rolety natomiast pełnią funkcję antywłamaniową, chronią naszą prywatność, redukują poziom hałasu dobiegającego z okolicy, w porze letniej zapobiegają przegrzewaniu się i nadmiernemu nasłonecznianiu pomieszczenia, a zimą zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Jest to solidna rekompensata za nieco większy nakład pracy włożonej w ich montaż, niż w przypadku wewnętrznych zasłon.