Marsz to to jedno z wydarzeń organizowanych z okazji rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoMarsz to to jedno z wydarzeń organizowanych z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

 

Już po raz dwudziesty mieszkańcy Bełchatowa oraz okolicznych miejscowości przeszli szlakiem Powstańców Styczniowych. Uczestnicy mieli marszu, który patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, mieli do wyboru dwie trasy – na 10 i 14 km.

 

Zbliża się 157. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków przeciw rosyjskiemu zaborcy. Powstanie, które rozpoczęło 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu, pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

 

Od dwóch dekad bełchatowianie poznają historię powstania z 1893 r. w szczególny sposób – wyruszają w marsz śladami jego uczestników. Jak twierdzą organizatorzy Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r., Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, głównym celem wydarzenia jest propagowanie nie tylko wiedzy o powstaniu ale także patriotycznych postaw.

 

W tym roku, już po raz drugi, chętni mieli do wyboru dwie trasy o długości 10 i 14 km. Krótsza prowadziła przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Z kolei druga tradycyjnie rozpoczynała się w Parznie, a jej uczestnicy przeszli przez Kluki (Groblę) oraz Kaszewice. Obydwa marsze kończyły się w Kurnosie II. Wybór szlaków nie był przypadkowy – to właśnie chłopi z tych terenów byli bowiem aktywnymi uczestnikami powstania z 1863 roku. Stałym punktem marszu jest msza św. oraz złożenie kwiatów przy pomniku powstańców styczniowych oraz w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wszyscy, którzy ukończyli marsz, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymali potwierdzenie o jego zaliczeniu. Po kolejnych trzech i pięciu przebytych marszach uczestnikom wręczane są odpowiednio brązowe i srebrne odznaki. Natomiast aby zasłużyć na odznakę złotą należy przejść śladami powstańców dziesięć razy.

 

Od wielu lat Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. wspiera prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Przekazywanie naszym dzieciom i młodzieży wzorców do naśladowania, kształtowanie tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej, a przy tym rozbudzanie zainteresowania kulturą naszego miasta i regionu są niezwykle cenne i godne pochwały – tłumaczy prezydent Czechowska, która po raz kolejny objęła marsz patronatem honorowym. Działania wspierające organizację wydarzenia docenili jego organizatorzy, przyznając Honorowe Odznaki Marszów – trafiły one m.in. do prezydent Czechowskiej i Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bełchatowie.

 

Marsz to nie jedyne wydarzenie organizowane z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W niedzielę, 26 stycznia, odbędą się miejskie obchody, które rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach. Będzie także montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Następnie uczestnicy przejdą na stary cmentarz w Grocholicach przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się część patriotyczna, podczas której m.in. zostaną złożone kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych.

 

AP

 

>>>>>>>> Zobacz galerię zdjęć z XX Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. >>>>>>>>>

 

Uczestnicy marszu złożyli także kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie oraz przy pomniku powstańców styczniowychUczestnicy marszu złożyli także kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie oraz przy pomniku powstańców styczniowych