Już po raz dwudziesty mieszkańcy Bełchatowa oraz okolicznych miejscowości przeszli szlakiem Powstańców Styczniowych. Uczestnicy mieli marszu, który patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, mieli do wyboru dwie trasy – na 10 i 14 km.
Zbliża się 157. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków przeciw rosyjskiemu zaborcy. Powstanie, które rozpoczęło 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu, pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Od dwóch dekad bełchatowianie poznają historię powstania z 1893 r. w szczególny sposób – wyruszają w marsz śladami jego uczestników. Jak twierdzą organizatorzy Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r., Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA, głównym celem wydarzenia jest propagowanie nie tylko wiedzy o powstaniu ale także patriotycznych postaw.
W tym roku, już po raz drugi, chętni mieli do wyboru dwie trasy o długości 10 i 14 km. Krótsza prowadziła przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Z kolei druga tradycyjnie rozpoczynała się w Parznie, a jej uczestnicy przeszli przez Kluki (Groblę) oraz Kaszewice. Obydwa marsze kończyły się w Kurnosie II. Wybór szlaków nie był przypadkowy – to właśnie chłopi z tych terenów byli bowiem aktywnymi uczestnikami powstania z 1863 roku. Stałym punktem marszu jest msza św. oraz złożenie kwiatów przy pomniku powstańców styczniowych oraz w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wszyscy, którzy ukończyli marsz, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymali potwierdzenie o jego zaliczeniu. Po kolejnych trzech i pięciu przebytych marszach uczestnikom wręczane są odpowiednio brązowe i srebrne odznaki. Natomiast aby zasłużyć na odznakę złotą należy przejść śladami powstańców dziesięć razy.
Od wielu lat Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. wspiera prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Przekazywanie naszym dzieciom i młodzieży wzorców do naśladowania, kształtowanie tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej, a przy tym rozbudzanie zainteresowania kulturą naszego miasta i regionu są niezwykle cenne i godne pochwały – tłumaczy prezydent Czechowska, która po raz kolejny objęła marsz patronatem honorowym. Działania wspierające organizację wydarzenia docenili jego organizatorzy, przyznając Honorowe Odznaki Marszów – trafiły one m.in. do prezydent Czechowskiej i Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bełchatowie.
Marsz to nie jedyne wydarzenie organizowane z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W niedzielę, 26 stycznia, odbędą się miejskie obchody, które rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach. Będzie także montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Następnie uczestnicy przejdą na stary cmentarz w Grocholicach przy ul. Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się część patriotyczna, podczas której m.in. zostaną złożone kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych.
AP