Jak co roku miejskie placówki kultury zapraszają najmłodszych na wspólne zimowe ferieJak co roku miejskie placówki kultury zapraszają najmłodszych na wspólne zimowe ferie

 

Tegoroczne ferie, które rozpoczną się 13 stycznia i potrwają do 26 stycznia, zapowiadają się bardzo ciekawie. O organizacje czasu wolnego zatroszczyły się wszystkie miejscowe placówki kultury. Warto wcześniej zapoznać się z ich ofertą, ponieważ na niektóre zajęcia trzeba się zapisać.

 

 

W tym roku dzieci z województwa łódzkiego odpoczywać będą jako pierwsze. Dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, na całe dwa tygodnie miasto przygotowało mnóstwo atrakcji. Trzeba przyznać, że jest z czego wybierać. Oferty Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Regionalnego jak zawsze charakteryzują się ogromną różnorodnością. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Najwcześniej, bo już 11 stycznia, rozpoczną się ferie w MCK-u. Zainauguruje je wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów”. Przez dwa tygodnie w sali warsztatowej MCK PGE Giganty Mocy podziwiać będzie można aż 35 żywych eksponatów. To oczywiście nie wszystko. Darmowe seanse w ramach kina feryjnego, warsztaty taneczne, improwizowanie podczas spotkań Jam Session, a także otwarta sesja nagraniowa w profesjonalnym studiu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych bełchatowian. W planie są też warsztaty plastyczne i ceramiczne, podczas których uczestnicy tworzyć będą m.in. doniczki na kaktusy, prace przestrzenne z gliny, a także kreacje karnawałowe na manekinach oraz zimowe pejzaże na świecach. Bilety na warsztaty można kupić on-line lub w kasach MCK-u. Tu też do odebrania będą bezpłatne wejściówki. Szczegóły na www.mckbelchatow.pl.

 

„Bądź eko z biblioteką!” to hasło, pod którym kryją się edukacyjno-plastyczne zajęcia dla dzieci - i młodszych, i starszych. Warsztaty ekomody czy budowania pojazdów z wykorzystaniem surowców wtórnych, takich jak papierowe kubeczki, tektura, kolorowe gazety - to propozycje biblioteki głównej. Chęć udziału dziecka w ekologicznych spotkaniach należy wcześniej zgłosić – albo bezpośrednio w siedzibie głównej, albo pod nr tel. 44 635 03 18.
Nie mniej ciekawie będzie w bibliotecznych filiach. Malowanie zimowych obrazów pastą, przygotowywanie karnawałowych masek i czapek czy laurek dla babci i dziadka – to tylko niektóre z propozycji. Najmłodsi będą mogli również przenieść się w świat gier planszowych i dawnych zabaw z bibliotecznej szafy. Udział w tych zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Można się już także zapisywać na ferie w bełchatowskim muzeum. „W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale”, czyli opowieści o dawnych rautach, a do tego warsztaty tworzenia masek i specjalnych śnieżnych bałwanków z fragmentów odzieży – to propozycja dla tych, którzy w pierwszym tygodniu semestralnej przerwy odwiedzą dworek Olszewskich. Natomiast od 20 do 24 stycznia najmłodsi bełchatowianie będą mogli przenieść się do epoki kamienia i przekonać się, jak to jest być „naskalnym malarzem”. Z kolei na warsztatach „Stworki-kręciołki i inne potworki” uczestnicy z drucików i masy solnej kreować będą nowe gatunki owadów, gadów i innych zwierzątek.


Na wszystkie zajęcia w muzeum trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić pod nr tel. 44 633 11 33 lub bezpośrednio w sekretariacie muzeum do dnia 10 stycznia 2020 roku. Dodajmy, że zajęcia są płatne – 2 zł od uczestnika, a program przygotowany jest zarówno z myślą o grupach, jak i uczestnikach indywidualnych. Szczegółowy harmonogram zajęć dostępny jest na stronie muzeum.


KZB