Wśród definicji słownikowych znajdziemy opis kreatywności, jako procesu umysłowego, którego rezultatem jest powstawanie nowych idei, koncepcji, nietypowych rozwiązań. Kreatywność można badać w wielu sferach życia np. kreatywność u dzieci, kreatywność w pracy, kreatywność w rozumieniu psychologicznym, ekonomicznym etc. Należy jednak dojść do wniosku, że nie istnieje jedna, uniwersalna definicja tego pojęcia, nie podlega ono także żadnemu pomiarowi.

Zostawiając jednak definicje teoretyczne, zastanówmy się czym dla nas dzisiaj jest kreatywność, co oznacza w XXI wieku? Można starać ją sobie wyobrazić, jako energię, która skłania nas do nietypowego, a efektywnego myślenia, do wychodzenia poza ustalony już schemat. Jej efektem nie musi być konkretny materialny wytwór, może nim być sam pomysł!

Czy kreatywność jest wrodzona?

Michael Michalko jest światowej klasy ekspertem zajmującym się badaniem ludzkiej kreatywności, jest także autorem takich bestsellerów jak "Thinkertoys: A Handbook of Creative-Thinking Techniques" czy "ThinkPak: A Brainstorming Card Deck". Jego zdaniem każdy człowiek ma w sobie pierwiastek twórczy. Należy go w sobie tylko odnaleźć i doskonalić.

Pomysłowość, wynalazczość, inwencję należy pomóc rozwijać swojemu dziecku już od najmłodszych lat! Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie swojej pociesze możliwości twórczego rozwiązywania codziennych problemów, uczenia się nowych rzeczy, eksperymentowania. Przebywając z maluchem powinni wybierać, zamiast oglądania bajek w telewizji, gry i zabawy pobudzające ciekawość dziecka i jego twórczość np. malowanie farbkami, układanie klocków, puzzli etc. - w ten sposób pomogą małemu człowiekowi w odkrywaniu świata rozwijając jego "wrodzony pierwiastek twórczy".

A czy można się jej nauczyć?

Przede wszystkim należy na początku uwierzyć w to, że każdy człowiek ma w sobie pokłady kreatywności, a nie tylko znani nam wielcy twórcy, wynalazcy, czy artyści tacy jak Einstein, Leonardo da Vinci etc. Te pokłady w dużej mierze uzależnione od cech charakteru danej osoby, jej otwartości na nowe doświadczenia i jej własnych przeżyć związanych z próbami twórczego myślenia. Poziom kreatywności jest trudno zmienić, ale podążając za zasadami spisanymi przez wspominanego wcześniej Michaela Michalko, można dojść do wniosku, że trzeba na swoją kreatywność zapracować! Trzeba eksperymentować, ale jednocześnie uczyć się na błędach; dążyć do wyznaczonych sobie celów, rozwijać się w różnych sferach życia. Takie stymulowanie pomysłowości i twórczości, przyniesie pożądane efekty.

Inne sposoby na rozwój kreatywności

W zdrowym ciele kreatywny duch! - Zacznij od zmiany w swoim sposobie odżywiania, wprowadź do swojej diety pełnowartościowe posiłki, które dostarczą twojemu umysłowi siły do pracy na najwyższych obrotach.

Wolny czas spędzaj aktywnie - rozwijaj swoje hobby i pasje, uprawiaj sport - w ten sposób dotlenisz mózg i znajdziesz równowagę między ciałem a umysłem. Żeby twój organizm pracował prawidłowo nie zapominaj o relaksie i efektywnym odpoczynku!

Nie daj się rutynie - warto zacząć od nawet małych zmian w życiu np. zmiany drogi do pracy, czy zjedzenia obiadu z przyjaciółmi na mieście, zamiast samotnego posiłku w domowym zaciszu. Pozornie tak małe modyfikacje w trybie życia, mogą pozytywnie wpłynąć na twoją kreatywność, ucząc cię, że każdy dzień może być inny.

Nie bój się "nowego" - ograniczenia są tylko w twoim umyśle. Obudź w sobie wewnętrzne dziecko i eksperymentuj, doświadczaj nowych przeżyć. XXI wiek daje nieskończenie wiele możliwości na rozwój. Jeżeli zawsze chciałeś nauczyć się gotować, czy szyć sobie ubrania - wybierz się na kurs w twoim mieście. Kto wie, może wychodząc poza swoją strefę komfortu, odnajdziesz nową pasję?

Co nas ogranicza?

Przede wszystkim jest to przewlekłe zmęczenie i stres. Umysł, który nie ma siły do działania, nie będzie szukał nowych schematów rozwiązań, tylko wybierze te, które są mu doskonale znane. Naszą inwencję twórczą blokują bariery psychiczne i psychospołeczne. Zła atmosfera w pracy, czy w szkole, a także karanie za każdy błąd powodują w jednostkach strach przed upokorzeniem i negatywną reakcją zwierzchnika, a to prowadzi z kolei do uniformizacji w myśleniu i działaniu. Należy pamiętać, że kreatywność wiąże się z ryzykiem, że nowa idea, pomysł nie okaże się właściwym rozwiązaniem. Lęk przed niepowodzeniem jest jednym z głównych wewnętrznych ograniczeń.

Więcej informacji

W asortymencie Dekolo - sklepu z przyborami do DIY - znajdziesz między innymi worek jutowy, cekiny, koraliki i wiele więcej - sprawdź!