UM Bełchatów: Bełchatowianie w hołdzie bohaterom z 1920 r.
Obecność Nelly i Stefana Hellwigów podczas uroczystości 15 sierpnia to już tradycja
W czwartek, 15 sierpnia, bełchatowianie świętowali 99. rocznicę Cudu nad Wisłą. W towarzystwie Stefana i Nelly Hellwigów, w role których tradycyjnie wcielili się młodzi bełchatowianie, uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, zatrzymując się przy czterech miejscach pamięci.
W połowie sierpnia Polacy obchodzą zarówno rocznicę Bitwy Warszawskiej , jak i Święto Wojska Polskiego. Od tego jak podkreślają historycy jednego z najważniejszych starć w historii świata minęło już 99 lat. Właśnie ta bitwa, stoczona w 1920 roku na przedpolach stolicy, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i jednocześnie zapobiegła bolszewickiej rewolucji na terenie Europy Zachodniej. Doniosłość tego wydarzenia, nazywanego też wymownie Cudem nad Wisłą , podkreśla fakt, że już w 1923 roku dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza, a od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego.
Bełchatowianie również oddali hołd żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej , a szacuje się, że podczas Bitwy Warszawskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. - zostało rannych, a 10 tys. uznano za zaginionych.
W obchodach upamiętniających wydarzenia sprzed niemal wieku udział wzięli m.in. prezydent miasta Mariola Czechowska, wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, przedstawiciele sejmu i senatu, władze powiatu, samorządowcy oraz delegacje placówek kulturalnych oraz organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy.
Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Stąd wszyscy udali się najpierw pod postument Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, a następnie do parku przy Muzeum Regionalnym, gdzie uczczono pamięć bełchatowskich dziedziców, małżonków Stefana i Nelly Hellwigów , którzy udział w wojnie z bolszewikami przypłacili życiem.
Stefan i Nelly dwa serca, dwie miłości
Opuściwszy błonia, uczestnicy uroczystości przemaszerowali plac przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyły się apel poległych, salwa honorowa i modlitwa za poległych żołnierzy.
Święto Wojska Polskiego to też doskonała okazja do tego, by docenić tych, którzy nieustannie podejmują działania na rzecz rozwoju i umacniania obronności kraju. Złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla obronności kraju odebrało dwanaścioro bełchatowian. Wśród wyróżnionych srebrnym medalem jest wiceprezydent miasta Dariusz Matyśkiewicz. Ceremonię wręczania odznaczeń w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka poprowadził major Andrzej Marchewka.
Na krótko przed uroczystą mszą polową w intencji Ojczyzny przybyli wysłuchali historycznego komentarza oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian.
Przypomnijmy, że obchodom 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszył będzie piknik wojskowo-patriotyczny, który 18 sierpnia w Zelowie organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Obszerna fotorelacja z uroczystości
Pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian tradycyjnie złożono kwiaty
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/, belchatow.pl/aktualnosci/7135-belchatowianie-w-holdzie-bohaterom-z-1920-r
Autor: krystian