W Grocholicach odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W intencji poległych odprawiono nabożeństwo, po którym delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, mieszkańcy złożyli kwiaty na mogile na cmentarzu przy ulicy Wojska Polskiego. Zarząd powiatu reprezentowali starosta Dorota Pędziwiatr, wicestarosta Jacek Bakalarczyk i członek zarządu Marek Jasiński.

 
glówne
W parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach zorganizowano obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się na mogiłe powstańców styczniowych gdzie złożyli kwiaty. Organizatorami uroczystości byli:Prezydent Miasta i proboszcz parafii w Grocholicach.
Powstanie Styczniowe w naszym regionie w roku 1863 ogłosił Józef Oxiński. W okolicach doszło do kilku potyczek powstańców z Rosjanami, m.in. w miejscowościach Lipy, Kaszewice, Wólka Łękawska. Walczących wspomogli materialnie Kaczkowscy - właściciele Bełchatowa, przekazując na rzecz żołnierzy broń, konie, odzież i żywność. Pomimo klęski militarnej, powstanie umocniło polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds.Promocji